Проф. Костадин Ангелов се „отчете“ за заслугите си в парламента
Като председател на Комисията по здравеопазване в 51-ото Народно събрание, за мен беше важно да има реални резултати, а не просто говорене. Работихме по над 30 законодателни инициативи, насочени към по-добър контрол, повече справедливост и грижа за пациентите. Toва сподели д-р Костадин Ангелов от трибуната на Народното събрание днес.

Спред успехите, към които се чувства съпричастен, Ангелов посочи следните:
• Забрана на еднократните електронни цигари и ограничаване на вредните продукти за деца, включително енергийните напитки;
• По-строги правила и контрол върху системата и разходите на НЗОК;
• Реални стъпки към електронно здравеопазване;
• По-добри условия за развитие и участие на медицинските специалисти;
• Разширяване на възможностите за трансплантации и спасяване на човешки живот;
• Достъп до съвременно лечение, включително онколекарства;
• Подкрепа за болници в труднодостъпни и отдалечени райони;
• Въвеждането на електронна здравна карта, чрез която да се извършва контрол в реално време върху изразходването на средствата по бюджета на НЗОК, като се верифицират всички дейности, извършени в полза на пациентите, независимо от източника им на финансиране;
• Въвеждането на по-справедлив и гъвкав механизъм за предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК за лекарствените продукти, чрез който да се гарантира бързото и съвременно лечение на българските граждани и да се преодолее негативната тенденция на излизането на редица важни лекарства от българския пазар;
• Политики за повишаване на възнагражденията в сектора;
Не всичко беше прието и това е нормално. Част от предложенията върнахме, защото не бяха достатъчно добре подготвени или създаваха риск за системата. За мен качеството е по-важно от бройката. Паралелно с това водихме активен диалог – чрез изслушвания, кръгли маси и срещи с експерти и съсловни организации, каза още Костадин Ангелов.
„Моята позиция остава ясна и последователна: Здравеопазването не е поле за експерименти, а система, в която решенията трябва да са обмислени, устойчиви и в интерес на пациентите и медицинските специалисти!“