Стана ясно какво ще заплащат фармакомпаниите на Здравната каса
Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), Българска генерична фармацевтична асоциация (БГФармА) и НЗОК са постигнали съгласие за отстъпките, които фармакомпаниите трябва да правят на Здравната каса. По отношение на Механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на Касата, е постигната договореност да се правят промени до декември месец. Това става ясно от стенограмата от заседанието на Надзорния съвет на НЗОК, проведено на 9 септември.

Според зам.-министъра на финансите и член на Надзорния съвет Кирил Ананиев, това, което трябва да се паравие систематизирано в три точки:
„ Първо, предвиждане на възможност за разширяване на обхвата и размера на отстъпките, като се оценят конкретни краткосрочни финансови ефекти от прилагането им. Бих искал да кажа, че това е направено в сегашния проект за изменение и допълнение на Наредба 10. Задължителната отстъпка от 10% е променена на 15%, като са предвидени по-големи отстъпки при надвишаване на договорените прогнозни разходи по метод със скала при повишаването на разходите“.
Според члена на Надзорния съвет и председател на БГФармА Евгени Тасовски“:
„Трябва да проверим възможно ли е предварително издължаване по механизма за надвнесените средства от притежателите на разрешение за употреба за четвърто тримесечие на 2025 г. в рамките на настоящата бюджетна година. Да се види това правено ли е друг път, възможно ли е, да се види има ли предвидени бюджетни средства, добронамерени ли ще бъдат компаниите да се реализира подобно действие, защото действително ще трябва да се подпишат анекси на договорите. Това ще предложи реално решение на въпроса, защото ако ние сега административно го гласуваме, колегите от индустрията, може да не поискат да подпишат анекси към договорите. Затова е по-добре това да се обсъди и да се постигне договореност, както се постигна договореност за повишаването на процентите на отстъпките в Наредба № 10“.
Проф. Момчил Мавров:
„След това сме преминали към приравняване на разширението на терапевтичните показатели на лекарствените продукти с режима за новите международни непатентни наименования – нещо, което никога досега не е правено. Както и приравняване на включването или заместването на лекарствени продукти с нова концентрация, нова форма или нова окончателна опаковка, пак с режима, който имаме за новите международни непатентни наименования по отношение на отстъпките, спокойно да кажем, че оптимално сме разширили обхвата и размера на отстъпките. По втора точка ще се въздържа от по-подробен коментар, защото не разбирам точно каква е препоръката. Когато говорим за нерегистрирани и неразрешени в страната продукти, няма как да говорим въобще за регулация на някакви надценки и отстъпки. Тези продукти се внасят по специална поръчка в страната, защото този продукт не е разрешен и не подлежи на регулация. Няма как ние с наредба, без промяна в законовата уредба, в ЗЛПХМ и ЗЗ, да приемем регулация за надценки и отстъпки по отношение на тези продукти. Това е абсурдно. И накрая по отношение на точка 3 бих искал да кажа, че има разпоредба в наредбата по отношение на авансовото внасяне на отстъпките. Ако се има предвид възстановяването на разходите за четвъртото тримесечие на годината, трябва сериозно да се замислим дали е възможно това да бъде постигнато с оглед балансираните взаимоотношения между НЗОК и притежателите на разрешение за употреба, като партньори на НЗОК. Няма смисъл да предприемаме мерки, предварително обречени на провал“.
Пълния текст на стенограмата ТУК.