Пет години по-късно, истинският брой на смъртните случаи от COVID-19 остава неизвестен
В ранните дни на пандемията от COVID-19, изследователите се затрудняваха да разберат скоростта на разпространение на вируса и броя на свързаните с него смъртни случаи. Докато болниците проследяваха случаите и смъртните случаи в рамките на своите болници, по-широката картина на смъртността в различните общности оставаше разочароващо непълна.

Политиците и изследователите бързо откриха обезпокоителна закономерност: много смъртни случаи, свързани с вируса, никога не са били официално преброени. Проучване, анализиращо данни от над 3000 окръга в САЩ между март 2020 г. и август 2022 г., установи близо 163 000 допълнителни смъртни случая от естествени причини, които липсваха в официалните данни за смъртността.
Излишните смъртни случаи, т.е. тези, които надвишават очаквания брой въз основа на историческите тенденции, служат като ключов индикатор за недостатъчно докладвани смъртни случаи по време на здравни кризи. Много от тези неотчетени смъртни случаи по-късно бяха свързани с COVID-19 чрез преглед на медицински досиета, смъртни актове и статистическо моделиране.
Освен това, липсата на проследяване в реално време на медицинските интервенции през тези ранни дни забави разработването на ваксини , като забави прозренията за това кои лечения са действали и как хората реагират на новоциркулиращите варианти.
Пет години след началото на COVID-19, нови епидемии, като птичи грип, се появяват по целия свят , а изследователите все още срещат трудности при достъпа до данните за смъртните случаи на хора, от които се нуждаят, за да разработят животоспасяващи интервенции.
Как може да се подобри системата за данни за смъртността в САЩ? Аз съм изследовател на технологична инфраструктура и екипът ми и аз проектираме политики и технически системи за намаляване на неефективността в здравеопазването и правителствените организации. Чрез анализ на потока от данни за смъртността в САЩ открихме няколко области от системата, които биха могли да се актуализират.
Критична нужда от данни в реално време
Досиетата за смърт включват ключови подробности, освен самия факт на смъртта, като например причина, съпътстващи фактори, демографски данни, място на смъртта и понякога медицинска история. Тази информация е от решаващо значение за изследователите, за да могат да анализират тенденциите, да идентифицират неравенствата и да стимулират медицинския напредък.
Приблизително 2,8 милиона смъртни случая се добавят към системата за данни за смъртността в САЩ всяка година. Но през 2022 г. – най-скорошният официален брой, с който разполагаме – когато светът все още беше в разгара на пандемията, във федералната система са регистрирани 3 279 857 смъртни случая. Въпреки това, тази цифра се счита за значително подценяване на истинските свръхсмъртни случаи от COVID-19.
Освен това, проследяването на данните за смъртността от COVID-19 в реално време беше силно недостатъчно. Този процес включва непрекъснато събиране, анализ и докладване на смъртни случаи от болници, здравни агенции и правителствени бази данни чрез интегриране на електронни здравни досиета, лабораторни доклади и системи за наблюдение на общественото здраве. В идеалния случай това предоставя актуална информация за вземане на решения, но по време на пандемията от COVID-19 тези системи за проследяване изоставаха и не успяваха да генерират изчерпателни данни.

Без изчерпателни данни за предишни инфекции с COVID-19, антитела и нежелани събития, изследователите са се сблъскали с предизвикателства при проектирането на клинични изпитвания, за да предскажат колко дълго ще продължи имунитетът и да оптимизират схемите за бустерна ваксинация.
Такива данни са от съществено значение за разработването на ваксини, защото помагат да се определи кой е най-изложен на риск, кои варианти и лечения влияят върху процента на преживяемост и как ваксините трябва да бъдат проектирани и разпространявани. И като част от по-широката система за жизненоважни записи на САЩ , данните за смъртността са от съществено значение за медицинските изследвания , включително оценка на програмите за обществено здраве, идентифициране на неравенствата в здравеопазването и наблюдение на заболяванията.
В основата на проблема е неефективността на правителствената политика , по-специално остарелите системи за отчитане в общественото здравеопазване и бавните усилия за модернизиране на данните, които възпрепятстват навременното вземане на решения. Тези дългогодишни политики, като например разчитането на смъртни актове на хартиен носител и разпокъсаното отчитане на държавно ниво, не успяват да се справят с нуждите от данни в реално време по време на кризи като COVID-19.
Тези недостатъци в политиката водят до забавяне на отчитането и липса на координация между болничните организации, службите за граждански записи на щатското правителство и федералните правителствени агенции при събирането, стандартизирането и споделянето на смъртни случаи.
История на данните за смъртността в САЩ
Системата за данни за смъртността в САЩ е изградена чрез разнородна смесица от щатски и местни власти, федерални агенции и организации за обществено здравеопазване в продължение на повече от век и половина . Тя е оформена от напредъка в общественото здравеопазване, воденето на медицински досиета и технологиите. От самото си създаване до наши дни системата за данни за смъртността е измъчвана от несъответствия, неефективност и напрежение между медицинските специалисти, щатските правителства и федералното правителство.
Първите национални усилия за проследяване на информация за смъртните случаи започват през 50-те години на 19-ти век , когато Бюрото за преброяване на населението на САЩ започва да събира данни за смъртността като част от десетгодишното преброяване. Тези ранни усилия обаче са непоследователни, тъй като регистрацията на смъртните случаи е до голяма степен доброволна и варира значително в различните щати.
В началото на 20-ти век създаването на Националната система за жизненоважна статистика доведе до по-голяма стандартизация на данните за смъртността. Например, системата изискваше от всички щати и територии на САЩ да стандартизират формата на своите смъртни актове. Тя също така консолидира данните за смъртността на федерално ниво, докато преди това данните за смъртността се съхраняваха на щатско ниво.
Въпреки това, докладването на щатско и федерално ниво остана фрагментирано. Например, щатите нямаха единен график за подаване на данни за смъртността, което доведе до това, че на някои щати им отнемаха месеци или дори години, за да финализират и публикуват данните за смъртните случаи. Практиките за обработка на документи на местно или щатско ниво също останаха разнообразни и понякога противоречиви.

За да започне да запълва пропуските в сроковете за отчитане, за да помогне на медицинските изследователи, през 1981 г. Националният център за здравна статистика – подразделение на Центровете за контрол и превенция на заболяванията – въвежда Националния индекс на смъртността . Това е централизирана база данни със смъртни случаи, събрани от държавните служби за жизненоважна статистика, което улеснява достъпа до данни за смъртните случаи за здравни и медицински изследвания. Системата първоначално е била на хартиен носител, с цел да позволи на изследователите да проследяват смъртните случаи на участниците в проучването, без да се навигират в сложни бюрократични процедури.
С течение на времето Националният индекс на смъртността и щатските бази данни стават все по-дигитализирани. Възходът на електронните системи за регистрация на смъртни случаи през последните десетилетия подобри скоростта на обработка, когато става въпрос за достъп на изследователите до данни за смъртността от Националния индекс на смъртността. Въпреки че индексът е решил някои проблеми, свързани с пропуските между щатските и федералните данни, други проблеми, като например високите такси и несъответствията във времето за отчитане на щатите, все още го измъчват.
Достъп до най-важните данни
С нарастващото премахване на набори от данни за общественото здраве на CDC от администрацията на Тръмп , не е ясно дали скоро ще бъде разгледана реформа на политиката за данните за смъртността.
Експертите се опасяват , че премахването на наборите от данни на CDC е създало прецедент за администрацията на Тръмп да премине по-нататъшни граници в опитите си да повлияе на изследванията и данните, публикувани от CDC. Дългосрочното въздействие на политиката на настоящата администрация в областта на общественото здравеопазване върху данните за смъртността и реакцията на заболяванията все още не е ясно.
Ясно е, че пет години след COVID-19, системата за проследяване на смъртността в САЩ все още не е подготвена да се справи с възникващите кризи в общественото здравеопазване. Без да се справят с тези предизвикателства, САЩ може да не са в състояние да реагират достатъчно бързо на кризите в общественото здравеопазване, заплашващи живота на американците.
Петър Димитров
––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: 5 years on, true counts of COVID-19 deaths remain elusive − and research is hobbled by lack of data; The Conversation