Всички хора, мъже и жени, са обръснати, а новите памперси, поставени върху старите
На 9 юни 2025 г. Изпълнителна агенция “Медицински надзор” извърши спешни съвместни проверки с Министерство на правосъдието на Република България, Министерство на труда и социалната политика, Главна дирекция „Национална полиция“, НАП – Национална агенция за приходите, Инспекцията по труда и Областна дирекция на МВР – Варна, насочени към разкриването на незаконни домове за възрастни хора във Варна. Това сподели Иванка Динева, изпълнителен директор на агенцията.

Проверката, част от мащабна национална акция, разкри сериозни, шокиращи нарушения в условията на живот и грижите за възрастни хора:
„В първия дом всички хора, без значение мъже или жени, бяха обръснати. По данни от тях – защото имало въшки, бълхи и хлебарки. Открихме папка с протоколи за скъпоструващи медикаменти, но такива не открихме. Открихме обаче упойващи, кръворазреждащи и психотропни медикаменти. Не открихме опис, рецепти, медицински досиета, регистър на личните лекари, нито данни за роднините.“
Тя допълни: „По време на прегледите от екипите на ЦСМП-Варна се установи, че памперсите на всички са сложени върху стари памперси. Всички привидно мислехме, че поне за това са се погрижили.“ Динева подчерта и липсата на каквито и да било документи, включително за наем на помещенията, както и трудностите при установяване на контакт с роднини на настанените. „Молехме се да ни дадат телефона на дъщерята на 96-годишна жена. Не ни го дадоха,“ сподели тя.
Акцията във Варна е третата по ред в рамките на националната кампания срещу незаконните домове за възрастни хора. Проверките обхванаха три обекта в града, като в първия бяха установени изключително лоши хигиенни условия и нечовешко отношение към настанените. Общо 130 души ще бъдат изведени от тези обекти, като 14 от тях бяха хоспитализирани поради необходимост от спешна медицинска помощ. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов определи ситуацията като „минаваща извън рамките на нормалността“, а правосъдният министър Георги Георгиев отбеляза: „Тази схема на действие е позната и идентична с предишни случаи – обектите се представят като „стаи под наем“ или „туристически обекти“, но реално функционират като незаконни домове.“ Той допълни: „Тези обекти се възползват от уязвимостта на възрастните хора и техните семейства, което е недопустимо. Ще продължим да разкриваме и санкционираме подобни нарушения с пълната сила на закона.“
Иванка Динева изразява благодарност към институциите за координираната работа:
Министерството на правосъдието, Министерството на труда и социалната политика, Главна дирекция „Национална полиция“, Националната агенция за приходите, Инспекцията по труда, Областната дирекция на МВР – Варна, Центъра за спешна медицинска помощ – Варна и УМБАЛ „Света Марина“ ЕАД – гр. Варна за професионализма и бързата реакция.
Тя отправи апел към обществото: „Бъдете сензитивни и внимавайте къде оставяте близките си. Никога не съм допускала, че човешката фантазия ще се разпростре дотам, че ще събере пациенти с различни заболявания да бъдат подложени на лоши условия на живот. Жалко е, че си отиват възрастните хора в такива помещения, не мога да ги нарека квартири“. Динева подчерта, че държавата ще продължи безкомпромисно борбата с подобни практики, за да защити най-уязвимите граждани.
Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ призовава гражданите да сигнализират за всякакви съмнения относно условията в домове за възрастни хора и хосписи.