Вейповете – тревожни факти и дълготрайни щети
„Проблемът с използването на вейпове от децата е тревожен, защото тютюневата индустрия е изключително агресивна спрямо тях, тъй като в световен мащаб данните посочват, че консумацията на тютюневи изделия намалява, това увеличава агресията на тази индустрия и тя произвежда бляскави устройства, каза за БНР д-р София Ангелова, пулмолог, председател на Националната асоциация за профилактика на белодробните заболявания.

„Децата се подмамват от бляскавото, от новото, от това, което прилича на техните телефони и когато ги попитам защо пушат – казват, че ние пробваме, защото е модерно и безвредно. Вече това безвредно е една манипулация на тютюневата индустрия, а тя влага много средства в това.
По данни на СЗО 8 милиарда долара годишно тютюневата индустрия влага в реклама на модерните цигари. С тези реклами се „бомбардират“ социалните мрежи, където са предимно учениците.
В профилактичните прегледи, които ние направихме по повод Световния ден за борба срещу тютюнопушенето установихме, че само 5 човека пушеха вейп и то на средна възраст – 40 години – тоест вейповете са при децата, което ни тревожи, каза още д-р София Ангелова.
„Защото данните сочат как вредят вейповете – в пълнителя се намират пропилен гликол и глицерин, но когато се вкарат допълнително ароматите, Йелският институт в САЩ доказва, че се образуват ацетали, те действат отрицателно на кръвоносната система, на белодробната тъкан и развиват емфизем в експериментални проучвания и промени в кръвоносните съдове, които са подобни при диабет и артериална хипертония.
И тези деца, които употребяват вейпове в момента рискуват на много по-млада възраст да заболеят от хронични, сърдечно-съдови и белодробни заболявания. И как да постъпим – трябва повече да говорим с децата и това е ролята на родителите, които трябва да им обърнат повече внимание, защото с тези електронни устройства днес са заети и родителите, за съжаление, допълни пулмологът.
„Това, че ние дадохме жертва един детски живот, момчето от Плевен, което пуши вейп с хексахидроканабиол (HHC), означава, че нашето общество трябва да бъде нащрек.
Аз ходих в различни училища и обясних на децата – ако се съчетае вейп с алкохол например какво се получава. Това са две наркотични субстанции – има едно прочуване според което, при съчетанието им – нивото и концентрацията на хексахидроканабиола изключително висока.
Тоест – алкохолът спомата да се увеличи нивото на наркотичната субстанция, от там вече, знаейки въздействието им върху централната нервна система – малък мозък, хипокампус, отделителната система на хормоните на удоволствието и щастието, като в същото време се подтиска гама амино маслената киселина, която ги балансира, в резултат на което, тези деца изпадат в еуфория.
Те не могат да се концентрират, не могат да координират движенията си, те не могат да мислят. В такива случаи е изключително опасно шофирането, има опасност от пътно-транспортни произшествия, инциденти…
Това момче, което загина в Плевен, то изпада в такава еуфория, че то не може да контролира себе си – рецепторите на периферната нервна система реагират белодробно – свива бронхите, получава задух, търси въздух, вижда първия отворен прозорец и без да мисли, се хвърля от прозореца. Ето това са причините за последващи и тежки и фатални инциденти, поясни още д-р София Ангелова.
Д-р Ангелова посочи, че трябваше да бъде приета забраната за пушене на електронни цигари и вейпове на обществени места, защото данните сочат, че при непушачите, които са на такива места с пушачи им се покачва оралната температура и авторите на проучването казват, че покачването на оралната температура убива пробиотичните бактерити.
Тоест те стават склонни и към вируси, бактерии, инфекции – това е влиянието върху здравето на непушачите вътре в такива помещения с пушачи на електронни устройства, каза още пулмологът.
Тя сподели още, че при двама родители пушачи, детето е подложено на вторичен и третичен дим. За една година е доказано, че ако по една кутия дневно пуши пушачът, се отделя 100 грама смола в пространството. Тя попада в пространството и в интериора на къщата.
Установено е, че никотинът, който поемът децата за една година е равен на никотина от 60 до 150 цигари, в зависимост от това дали единият или двамата родители пушат, което означава, че тези родители превръщат децата си в активни пушачи, изтъкна д-р Ангелова.
Според специалистът, дългогодишните пушачи трудно се отказват, защото никотинизмът е болест – психическо и поведенческо разстройство, предизвикано от употребата на тютюн. Но по думите й обаче, има и 45 годишни пушачи, които се отказват, важно е да има мотивация и воля.