Извинете, докторе, но маникюрът ми струва 50 лева, това обида към лекарския труд*
За какво се споразумяхте с Националната Националната здравноосигурителна каса по предстоящия анекс към Националния рамков договор (НРД)?

– Преговорите по анекса към Националния рамков договор за медицински дейности 2023 – 2025 г. започнаха в началото на април и на практика вече са приключени. Още в началото на преговорния процес се разбрахме да няма големи кардинални промени в текстовата част на НРД, защото това е последният анекс преди подписването на новия рамков договор, който отново е тригодишен. В скоби – никой не харесва срока от три години, но и никой не го променя. Преговорите с НЗОК минаха гладко. Предварително бяхме обявили, че за лекарския съюз ще бъде приоритет първичната извънболнична медицинска помощ (ПИМП) и ще настояваме за по-голямо увеличение на средствата за заплащане на практиките, които акцентират в работата си върху детското здравеопазване. Предложихме увеличение за всички дейности, както и за капитацията, и срещнахме разбиране. Предложението ни включваше цените в педиатричната помощ да бъдат увеличени с по-голям процент от средния, което формира допълнително увеличение на перото за детско здравеопазване в ПИМП с около 23 милиона лева през тази година. Другият приоритет, който също беше предварително заявен от управителния съвет на Българския лекарски съюз в първичната помощ, е диспансерното наблюдение на полиморбидните пациенти. Там също договорихме отчетливо по-високо от средното увеличение в сравнение с това, постигнато при другите дейности. В специализираната извънболнична медицинска помощ се запазва тенденцията НЗОК да заплаща по-високи стойности за прегледите при педиатър. Заради нежеланието и липсата на интерес към работата в лекарска консултативна комисия се акцентира и върху увеличаване на цените по отношение експертизата за временна неработоспособност. Предлага се също и увеличение на цените във физиотерапията. Предложихме да минем най-после психологическата граница от 50 лева за първичен преглед при специалист.
Извинете, докторе, но маникюрът ми струва 50 лева, как се борите срещу това обидно отношение към лекарския труд и експертиза?
– Мислите ли, че не съм гневен непрекъснато заради това? Това е основната ни задача – да правим всичко възможно всеки ден за всеки лекар трудът на колегите да бъде оценен по достойнство. В случая говорим за обществения фонд и възможностите на здравната каса, а не за свободния пазар или застрахователните дружества, които оценяват лекарите по съвсем различен начин. Дотук ни оценяват по този начин чрез бюджета на НЗОК и много можем да говорим защо това е така. Договорихме и повишаване на цените в образната диагностика, която изисква по-скъпа и трудна за поддържане апаратура, а в същото време има най-висока диагностична стойност, например ядрено-магнитния резонанс. По-голямо увеличение ще има и за микробиологичните и патоанатомичните изследвания. Тези дни попаднах на репортаж как те се извършват действително под себестойност. Как очакваме окончателната диагноза при съмнение за рак, като не обръщаме внимание на това как е оценен тежкият труд на патоанатомите? За съжаление, в болничната помощ през тази година няма реален финансов ресурс за осъществяване на политики и за увеличаване на цени, да не говорим за включване на нови дейности, каквито желания има от всички страни. Нещо повече – съществува опасност и е налице голямо притеснение изобщо дали ще бъде изплатен пълният размер на оказаната болнична медицинска помощ през 2025 година. Ето защо минималното условие, за което Българският лекарски съюз ще настоява, е да бъде гарантирано заплащането на извършената дейност в болниците, включително и надлимитната. Отсега е ясно, че има дейност за около 50 милиона повече от разчетеното през първото тримесечие в болничната помощ по сегашните цени.
*Цялото интервю за Капитал Здраве от май 2025 г. може да прочетете тук.