Нивото на възнагражденията в здравеопазването е проблем, но не най-големият
Нивото на възнагражденията в здравеопазването е голям проблем, но най-големият остава състоянието на сектора. Това се дължи на остарелия финансов модел, който не е претърпял актуализация в последните 25 години. Средствата за здравеопазване са около 5,4% от БВП, докато средно европейското ниво е около 10%. Това води до недостатъчно добра и модерна техника в болниците у нас, това коментира Андрей Марков, управител на ACIBADEM CITY CLINIC.

Държавата налива пари в грешните звена на здравеопазването, като гостът даде пример с ямболската болница, която е сериозно субсидирана, но с години не дава нужните резултати. Той допълни, че при частните болници този проблем отсъства, тъй като ако се забележи ниско качество на услугата – то се коригира на пазарен принцип. Това се вижда и при смяната на директори на болници, като когато има такова в държавните лечебни заведения се вдига изключително голям медиен шум и започват политически борби.
„Шуробаджанашкия модел ни убива. Назначенията по този модел убиват и парите в здравеопазването, и резултатите от услията да влагме повече пари в здравеопазването. Вливането на повече пари в един неефективен модел води до тази ситуация – да не можем повечето пари, които отделяме, да стигат до пациента.“
Въпросът с възнагражденията на медицинските работници няма да бъде решен чрез вдигането на заплатите „на калпак“. Ключово е да се повиши производителността и средствата да се разпределят в правилните пера. Има предложение за повишаване на здравните вноски, като в момента средствата, които пациентите доплащат за лечение, са около 9%, докато в западноевропейските държави този процент е по-висок. Събеседникът обясни, че повишаването на вноските би било грешно решение, ако парите се харчат по сходен начин на сегашния.
„Искаме да увеличим парите, няма лошо, но нека да не ги увеличаваме по начин, по който да потънат в същото място, в което в момента потъват. Защото в ефект от това няма.“
Също така масовото вдигане на възнаграждения води до инфлация, която прави намалява ефекта от увеличението. Той допълни, че най-ефективният вариант би бил вкарването на застрахователите в системата на здравеопазването и увеличаването на средствата за профилактика. Междувременно недостига на медицински сестри в системата е около 70%.
„Ако трябва да приложим всички правила за добра медицинска практика, трябва да затворим 2/3 от лечебните заведения, някои, от които издържаме изкуствено.“
Бързата медицинска помощ и използването на медицински хеликоптери са изключително полезни, за сметка на опитите на държавата да изгради болница във всяко кътче на страната. Гостът допълни, че конкуренцията и пазарните принципи биха повишили качеството на здравеопазването у нас.
Целия коментар гледайте във видеото.