В печата днес: БЛС за биомаркерите, телефоните в училище, „пластир“ за сърцето
Български лекарски съюз (БЛС) отново е подложен на целенасочени и неприемливи атаки във връзка с теми, засягащи едни от най-уязвимите групи пациенти в обществото, заявиха от професионалната организация в своя декларация:

За съжаление, ставаме свидетели на това как определени лобистки кръгове се заиграват с надеждите и страховете на болни хора, опитвайки се да насочат общественото внимание в погрешна посока и срещу Съсловната организация на лекарите.
„Искаме ясно да заявим, че БЛС не възразява биомаркерното тестване да бъде заплащано от бюджета на НЗОК, но при едно условие – това да се случва от перата, предназначени за лекарствена терапия, където този разход по естествен път принадлежи. След провеждане на биомаркерно изследване следва прилагането на конкретна и скъпоструваща медикаментозна терапия, до която българските пациенти отдавна имат достъп и Касата покрива. Тази терапия е и логичното продължение и същинската цел на диагностиката. Това е и зоната, в която НЗОК има разработени механизми за проследяване, контрол и отчетност на финансирането. Българските пациенти отдавна имат достъп до такава терапия“, казват от БЛС.
„Въпреки че устройства трябва да бъдат ограничени, защото влошават учебната среда и дисциплината, ще има изключение, когато се ползват за здравни нужди“. Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев относно предложението за забрана на мобилните телефони в училищата, цитиран от в-к „Дума“.
Министърът обясни, че всяко училище ще трябва да направи организация за събирането на устройствата, а много директори са го уверили, че няма проблем с организирането и прилагането на мярката. Той уточни, че става въпрос за всякакви устройства за комуникация, като таблети, телефони и дори смарт часовници.
Красимир Вълчев очаква, че вероятно около 90% от децата и родителите, особено по-големите деца, ще изберат програмата „Добродетели-Етика“ пред програмата по религия. „От тази гледна точка това няма да бъде толкова час по религия. Ние просто ще разширим достъпа до часове по религия, но няма да бъде задължителна част по религия, много повече ще бъде ориентирано към добродетели и етика“, заяви министърът.
Според него, по-честите, но по-леки наказания сами по себе си няма да разрешат проблема с дисциплината в класните стаи, но са задължителна крачка към това. След проведени дискусии от МОН са решили, че налагането на оценка за поведение не е по-добрият вариант, затова това предложение няма да влезе в сила, пише още вестникът.
В-к „24 часа“ се спира на откритието на кардиолози от медицинските центрове на Гьотингенския университет в Германия и техни колеги от биотехнологични лаборатории, които създадоха пластир от стволови клетки за болно сърце. Той може да е трайно решение при сърдечна недостатъчност. Или поне да осигури на допълнително време до изчакване на радикална терапия, смятат авторите на студия за иновацията в престижното научно списание Nature.
Елементарно можем да си го представим като ремонт на увредената тъкан на сърцето с кръпка от лабораторно отгледана мускулна тъкан. Взимат се от друг човек стволови клетки – специални клетки, които могат да бъдат превърнати в различни видове клетки, и се трансформират в клетки на сърдечен мускул. Милионите стволови клетки образуват тъкан, която след това може да бъде присадена на биещи сърца, за да им помогне да се възстановят. Това е като добавяне на млади здрави мускулни участъци върху увредените. В медицинския смисъл е вид трансплантация. Прави се малък разрез в гръдния кош и пластирът от милиони човешки стволови клетки се зашива към повърхността на сърцето.