Cъздадоха пластир от стволови клетки за болно сърце
Кардиолози от медицинските центрове на Гьотингенския университет в Германия и техни колеги от биотехнологични лаборатории създадоха пластир от стволови клетки за болно сърце. Той може да е трайно решение при сърдечна недостатъчност. Или поне да осигури на допълнително време до изчакване на радикална терапия, смятат авторите на студия за иновацията в престижното научно списание Nature.

Елементарно можем да си го представим като ремонт на увредената тъкан на сърцето с кръпка от лабораторно отгледана мускулна тъкан. Взимат се от друг човек стволови клетки – специални клетки, които могат да бъдат превърнати в различни видове клетки, и се трансформират в клетки на сърдечен мускул. Милионите стволови клетки образуват тъкан, която след това може да бъде присадена на биещи сърца, за да им помогне да се възстановят. Това е като добавяне на млади здрави мускулни участъци върху увредените. В медицинския смисъл е вид трансплантация. Прави се малък разрез в гръдния кош и пластирът от милиони човешки стволови клетки се зашива към повърхността на сърцето.
Сърдечна недостатъчност възниква, когато мускулът не изпомпва кръвта толкова добре, колкото би трябвало за работата на органите. Когато това се случи, кръвта се движи бавно, а в белите дробове се натрупва течност, причинявайки задух. Стига се до повсеместен кислороден глад.
Сред факторите за заболяването са нездравословното хранене, тютюнопушенето, прекомерната употреба на алкохол, липсата на физическа активност. Сърдечни или кръвоносни съдови заболявания, сериозни белодробни увреждания или инфекции като ХИВ или ковид повишават риска.
Симптомите на сърдечна недостатъчност могат да варират от леки до тежки и могат да се изострят и притъпяват. Но състоянието винаги прогресира. В крайната фаза на сърдечна недостатъчност човек не може да извършва каквато и да е физическа активност и почти постоянно не му достига въздух. При крайно напреднало заболяване задухът и немощта се проявяват дори по време на почивка.
В ранните фази на болестта намаляването на приема на натрий – попада в тялото с храненето, основно от готварската сол, подходящите упражнения и редовното взимане на предписаните от кардиолог лекарствата могат да забавят прогресията.