SMS-те – „за“ и „против“
През изминалата седмица още една тема от здравеопазването си намери своя път в парламента – за фиктивните хоспитализации. Опозицията внесе предложение, което беше отхвърлено от управляващото мнозинство, за това Здравната каса да изпраща SMS-и на всички пациенти, които са хоспитализирани, за да ги уведомява.

Това е тип двуфакторно удостоверяване, което често използваме за вход в социалните мрежи, например – когато влизаме в профила си през ново устройство.
„Касата и ние, като Надзорен съвет, гласувахме да се проведе обществена поръчка за SMS известяване, когато някой борави с личните данни или осъществява медицинска услуга. Тоест, ако някой ме е хоспитализирал, аз ще получа SMS, че някой в момента ме хоспитализира“, каза Иванка Динева, директпр на ИАМН и член на Надзорния съвет на НЗОК.
„Има обявена обществена поръчка за SMS и Viber известяване, която е на стойност около 450 хиляди лева, които ще бъдат заплатени от бюджета на НЗОК. Това доколко корелира със законопроекта, който е бил внесен, не знам, но това ще направи тази нужна превенция. В момента го има за лекарствата и за медицинските изделия“.
„А в личен аспект, като юрист, мен леко ме притеснява, ако това известяване се разшири. Тоест, добре е да ме уведомят, ако някой спекулира с моите данни, но аз бих призовала всички да ползваме Националната здравна информационна система за подробности. Защото ако аз получа на моя телефон СМС, че в момента съм диагностицирана с някакво заболяване, аз ще е притесня“, каза още Динева.