Млади лекари и медицински сестри протестират от днес – къде, кога и защо?
Протест в бяло в 6 града в страната. Студенти по медицина, млади лекари и медицински специалисти от София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Плевен и Бургас протестират под надслов „Искаме бъдеще в България!“.

От 18:00 часа дне, 26 май, в шест града на страната, се очакват протести. Синдикатите от своя страна, също заплашиха с протести, ако до 10 юни не започнат преговори за новия колективен трудов договор.
Протестуат в:
- София – от 18:00 часа, пред сграда на Министерство на здравеопазването до площад „Света Неделя“
- Пловдив – от 18:00 часа, на площад „Съединение“
- Бургас – от 18:00 часа, пред сградата на Общината
- Варна – от 18:00 часа, пред сградата на Общината
- Стара Загора – от 18:00 часа, пред сградата на Общината
- Плевен – от 18:00 часа, пред сградата на Общината
Основните им искания са:
- работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва (години основно обучение, последващи курсове, квалификации, специализации);
- регламентирано работно време;
- условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала;
- промяна в законодателството, отнасяща се до ускорен съдебен процес при насилие над медицинско лице, изпълняващо служебните си задължения.
3,5 пъти минимална работна заплата за младите лекари, която да е обвързана с минималната работна заплата. Медицинските сестри да имат 1,5 пъти по-висока заплата от средната.
На първо място, несправедливото възнаграждение на труда. Средната работна заплата на здравен специалист в България е равна на средната за страната или малко над нея. Средна работна заплата за януари – март 2025 в обществения сектор достига 2 162 лева, а в частния – 1 897 лева. Средна заплата на млад новозапочващ лекар в държавна/общинска болница – 1998 лв. Средна заплата на медицинска сестра в държавна/общинска болница – 1500 лв. – всичко това са данни от организирано събитие във Фейсбук за протеста.
За да стигне до това да помага на пациентите, всеки здравен специалист преминава през години обучение. Масово здравните специалисти, за да „заработят адекватно възнаграждение“, са принудени да работят на няколко места, което води до преумора и риск за здравето както на тях самите, така и на пациентите, за които се грижат.
Има ли шанс за промени и кариерно развитие
Липсата на кадри, свързана с ниската мотивираност на младите специалисти да се развиват в сферата (отново свързана основно с ниското заплащане) също води до претоварване на системата и кадрите, избрали все пак да работят в полза на здравето на обществото.
У нас не достигат 17 000 медицински сестри, но въпреки това е сред предпочитаните от кандидат-студентите.
За да се повиши интересът към специалността, от Министерството на здравеопазването предлагат от следващата учебна година таксите в университетите да отпаднат.