IX Международен конгрес по майчино-фетална медицинане – стратегически насоки за бъдещето
От 16 до 18 май 2025 г. в София се проведе Деветият международен конгрес по майчино-фетална медицина, организиран от Асоциацията по майчино-фетална медицина. Форумът събра водещи експерти, посветени на съвременните подходи в пренаталната диагностика, профилактика и терапия на усложненията по време на бременност.

Основен фокус тази година беше темата за национален пренатален скрининг. В тази връзка специален гост на събитието беше проф. Кипрос Николаидес – професор по фетална медицина в King’s College Hospital, Лондон, основател на Фондацията по фетална медицина и пионер в развитието на майчино-феталната медицина в световен мащаб. Проф. Николаидес изрази подкрепата си към въвеждането на национална скринингова програма в България, като подчерта значението ѝ за навременната диагностика и превенция на тежки състояния.
Сред актуалните теми в научната програма бяха: генетичен скрининг по време на бременност, преждевременно раждане, прееклампсия и иновации в терапиите при високорискови бременности. Особено внимание беше отделено и на предизвикателствата, свързани с цезаровото сечение и руптура на матката – теми, представени от проф. Виолета Димитрова, началник на Клиниката по патологична бременност към СБАЛАГ „Майчин дом“.
Д-р Ибрям Ибрям от Клиниката по патологична бременност към „Майчин дом“ изнесе два доклада по теми с особена значимост в съвременната акушерска практика: „Скрининг за гестационен диабет – а защо не универсален скрининг в България? Какво пропускаме“ и „От управление на съдовия риск до превенция на прееклампсия – възможно ли е?“.
Проф. Асен Николов, началник на Родилна клиника, взе активно участие в дискусиите по ключови теми и като модератор в различни панели и през трите дни.
В научната платформа се включиха и д-р Смаил Смаил, д-р Мария Кожухарова, д-р Камелия Йорданова и д-р Маргарита Самоковлиева от СБАЛАГ “Майчин дом”.
В рамките на конгреса се проведе и безплатен ехографски курс, насочен към повишаване на квалификацията чрез практически демонстрации и насоки, като част от цялостната мисия на събитието да насърчава обмена на опит и знания.
Голям акцент беше поставен на тревожната световна статистика, свързана с прееклампсията – състояние, което всяка година отнема живота на над 46 000 жени и близо половин милион новородени. Според данни на СЗО, това усложнение засяга между 2 и 8% от всички бременности, като е водеща причина за майчина смъртност в редица региони – 10% в Азия и Африка и цели 25% в Латинска Америка. Въпреки ефективността на лечението с магнезиев сулфат, достъпът до него остава ограничен в страни с ниски ресурси.
IX Международен конгрес не само представи последните научни достижения, но и постави основата на важни дискусии и стратегически насоки за бъдещето.