Новините тази сутрин
Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото.

С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството на здравеопазването се обърна към педиатрите от СБАЛ по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“. „Заедно напомняме, че здравето не е игра, а подобни предизвикателства могат да доведат до трайни последствия“, се посочва в съобщението на здравното министерство.
От ведомството предупреждават, че само 2,5 минути без кислород могат да доведат до необратими увреждания на мозъка. Това състояние се нарича хипоксия – недостатъчно снабдяване на клетките и тъканите с кислород. В първите секунди се наблюдават ускорен пулс, намалена двигателна активност, нарушено съзнание, нарушения в сърдечния ритъм.
Да бъдат предприети нужните действия, така че от следващата година амбулаторните практики на медицински сестри и акушерки да сключват договори със Здравната каса. За това ще настояват от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи по време на среща, която ще се състои днес по инициатива на Здравната каса. Против тази възможност се обявиха преди седмица от Българския лекарски съюз, които също са поканени на срещата.
Професионалистите по здравни грижи искат да бъдат равноправни с лекарите при договаряне на заплащане за медицински услуги на здравноосигурени пациенти. Петя Недкова, председател на Съвета по качество в асоциацията:
„Хората, които са изписани от болница, хора с инсулти, които имат нужда от раздвижване, хора с операции, които имат нужда от сваляне на конци, хора с хронични заболявания, които трябва да бъдат наблюдавани. Ние го извършваме“.
Основен проблем за пациентите с таласемия у нас е недостигът на редовни кръводарители. Около 100 са децата с това заболяване, като за много от тях се налага да отлагат с по няколко дни определеното по график кръвопреливане. Детският хематолог от болница ИСУЛ доц. Атанас Банчев препоръчва изследване на пълна кръвна картина в детска възраст, за да може да се открият пациенти, които са рискови за носителство на генната мутация за заболяването таласемия. Днес е Световният ден на таласемията.
Cъocнoвaтeлят нa Місrоѕоft и бивш глaвeн изпълнитeлeн диpeĸтop Бил Гeйтc пoдчepтa пoтeнциaлa нa изĸycтвeния интeлeĸт зa oтĸлючвaнe нa нoви инcтpyмeнти в здpaвeoпaзвaнeтo, oбpaзoвaниeтo и ceлcĸoтo cтoпaнcтвo. Toвa ce cлyчи пo вpeмe нa cpeщa c пpeзидeнтa нa Индoнeзия, cъoбщaвaт cвeтoвнитe мeдии.
Oт 9 до 11 май в Златни пясъци, водещи специалисти ще събере и форума на Българското дружество по ретинология – XVIII Конференция по катарактална и рефрактивна хирургия и II Конференция на Българското дружество по ретинология.
Най-новите постижения в диагностичните и терапевтичните подходи в катаракталната и рефрактивната хирургия, лечението на заден очен сегмент и управлението на глаукомата ще бъдат представени от авторитетни лектори от страната и чужбина в общо 52 доклада. Организатори са Асоциацията по катарактална и рефрактивна хирургия и Българското дружество по ретинология.