Проучване за връзката между ваксината срещу херпес зостер и риска от деменция
Време за четене 1 мин.
Екип изследователи в Станфордския университет анализира здравните досиета на възрастни хора в страната и открива, че тези, които са получили ваксината срещу херпес зостер, имат с 20% по-малък риск да развият деменция в следващите седем години в сравнение с неваксинираните.

Херпес зостер е вирусна инфекция, причинена от вируса варицела-зостер – същият, който предизвиква варицела. След преболедуване от варицела вирусът остава латентен в нервните клетки за цял живот.
При възрастни хора или при хора с отслабена имунна система той може да се реактивира и да доведе до херпес зостер.
Изследователите анализират здравните досиета на над 280 000 възрастни на възраст между 71 и 88 години, които не са имали деменция преди ваксинационната програма. Те сравняват тези, които са били на 80 години непосредствено преди и непосредствено след 1 септември 2013 г. и откриват, че ваксинираните имат значително по-нисък риск от развитие на деменция.
След седем години данните показват, че ваксинираните имат 37% по-малка вероятност да развият херпес зостер и 20% по-нисък риск от деменция. Гелдцетцер и неговият екип проверяват множество фактори като образователно ниво, други ваксинации и общо здравословно състояние, но не откриват съществени различия между групите освен по-ниската честота на деменция сред ваксинираните.
Още едно откритие показва, че защитният ефект на ваксината срещу деменция е по-изразен при жените, което може да се дължи на различия в имунния отговор или механизма на развитие на деменцията. Жените по принцип развиват по-силен имунен отговор на ваксинация и по-често страдат от херпес зостер.
Петър Димитров
––––––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Study strengthens link between shingles vaccine and lower dementia risk, Stanford University