Пациенти клатят стола на шефката на ИАМН Иванка Динева – „некомпетентна и безпринципна е“
време за четене 3 мин.
„Настояваме министърът на здравеопазването да огласи резултатите от Вътрешния одит по изразходването на средствата по Национална програма за насърчаване на донорството. Също така да обмисли дали поведението на директора на агенцията отговаря на етичните норми и да го смени с друг, по-подходящ, ангажиран и чувствителен към границите на приемливото отношение към обществото и пациентите директор.“

Това е част от становището по исканaта оставка на сегашния директор на ИАМН Иванка Динева, на три пациентски отганизации: Асоциация на пациентите с пулмонална хипертония, Асоциация на пациентите с бъбречни забилявания и Алианс на трансплантираните и оперираните. То бе изразено по време на работата на организираната тази седмица в София кръгла маса по проблемите на донорството и трансплантации на тема „Нагласите на българите към донорството и трансплантацията“, организирано от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.
Според пациентските организации предвидените средства по Национална програма за насърчаване на донорството 2025-2028 г. са изразходвани като произволен пиар, нецелесъобразно и неефективно. Били са вложени в мероприятия, които нямат пряко отношение към донорството и трансплантации и не са постигнали търсения ефект и в такива, за които разметър на вложените средства буди недоумение и съмнения.
Журналистически разследвания повдигнаха редица въпроси: може ли 4-дневен онлайн курс за медици да струва 360 000 лв.? Как само за три месеца са „усвоени“ близо 430 000 лв. за дейности със съмнителен фект за популяризиране на донорството.
Към печална равносметка за бездействието на ИА „Медицински надзор“ и Иванка Динева се добавят и 20-те починали пациенти, недочакали белодробна трансплантация.
Пациентските организираха аргументираха искането си с факти. Те посочиха, че нивото на трансплантации и нас е много ниско – едва 2 на 1 милион. Едва двама пациенти са били трансплантирани у нас от жив донот за 2024 г., а в чужбина те са били 68.
Пациентските организации трвърдят, че Иванка Динева има „избирателно“ отношение към това с кого и как ще комуникира и избягва „неудобните“ питания.
По сигналите и разкритията в медиите, министър Силви Кирилов назначи проверка. Последната започна на 3.02. 2025 г.и трябваше да приключи в края на февруари.
Динева е известна с това, че липсата на професионални качества, ѝ липсват и такива на административен ръководител – за това говорят множеството уволнения в агенцията на служите със съответствоща образование и опит и назначаването на такива със съмнителен ценз и професионални качества. В подкрепа на казаното са множеството делата заведени от уволнени служители срещу нея.
Припомняме, че Иванка Динева бе назначена за директор на ИАМН през септември 2023 г. по времето на проф. Христо Хинков като здравен министър. Тя смени на поста проф. Росен Коларов – безпорен авторитет и ерудит. Назначението ѝ беше под политически натиск, а проф. Хинков я окачестви като „личност със силно спорни качества“. Отделно от това в биографията на шефката на ИАМН има много спорни и неясни моменти, които бъдят най-малкото недоумение. Иванка Динева е известна с това, че многократно е била уволнявана от позициите, които е заемала, а възстановяването ѝ е било не защото е била невинна, а поради пропуски в процедурата.
Пациентските организации разкриха порочна схема, касаеща изразходването на средствата по Национална програма за насърчаване на донорството, като обвиниха Динева, че е провеждала обучения за стотици хиляди левове, без обществени поръчки, а обучител е бил италианец, който нито е лекар, нито има касателство към темата с трансплантациите.
Дали министър Силви Кирилов ще се поддаде на политически натиск, запазвайки Иванка Динева на поста ѝ, е въпрос на време, до тогава ИАМН ще съществува повече в социалните мрежи Фейсбук и Инстаграм, отколкото в действителна полза на пациентите твърдят от пациентските организации.