Министър Кирилов разкри колко плаща страната ни на СЗО, Съвета на Европа и други
България плаща годишна вноска от 160 775 щатски долара и 143 893 швейцарски франка на СЗО, 6 377 долара за Рамковата конвенция по контрол на тютюна, 13 071,53 евро за участие в Съвета на Европа и 36 000 евро за участие в Здравната мрежа на страните от Югоизточна Европа. Това става ясно от отговора на министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов на въпрос на депутатите от Възраждане Димо Дренчев и Георги Георгиев относно разходите за членство на България в международни НПО.

България е съучредител на СЗО и членува в организацията от създаването ѝ през 1948 г. Понастоящем в организацията членуват 194 държави членки, което показва значението на организацията в глобален мащаб. СЗО пък е специализираната агенция на Организацията на обединените нации (ООН), която притежава компетенции в областта на глобалното здраве.
Той допълва, че когато вноските са равни или по-големи от 200 000 щатски долара, членският внос се начислява наполовина в щатски долари и в швейцарски франкове.
„Световна здравна асамблея прие скалата с оценките за размера на финансовите вноски за двугодишния бюджетен период 2020-2021 г., въз основа на която вноската за България е определена в размер на 0,0460 % от общия бюджет на СЗО или 110 050 щатски долари и 112 361 швейцарски франка за всяка от годините. За бюджетния период 2022-2023 г., вноската за България за 2022 r. е определена на 0,0460 % от общия бюджет на СЗО или 110 050 щатски долара и 100 256 швейцарски франка за всяка от годините.
„През май 2022 r., в рамките на 75-та сесия на Световната здравна асамблея, предвид поуките от пандемията с COVID-19 и необходимостта да се укрепят способностите за превенция, подготвеност и координиран глобален отговор на пандемични ситуации, е приет нов механизъм за изчисляване на дължимите годишни вноски. В доклада на Генералния директор за 75-та сесия на Световната здравна асамблея беше предложено поетапно увеличение на базовия бюджет, както следва: за двугодишния финансов период 2022-2023 г. – с 22 %, за 2024-2025 г. – с 26 %, за 2026-2027 г. – с 36 % и за 2028-2029 r. – с 50 %. България изиска обвързване на укрепването на финансирането на СЗО в контекста на по-добрата глобална пандемична подготвеност и реакция с подобряване на прозрачността и отчетността при разходването на средствата. В рамките на реформата на управлението на СЗО са предприети стъпки по отношение на това изискване на България, като процесът продължава с разработването и надграждането на публично достъпна платформа за разходването на бюджета на СЗО. Все още информацията за всяка държава се допълва, като се включва финансова информация не само за годишния членски внос на конкретната държава членка на СЗО, но и използването на средства от доброволни вноски от други държави членки на СЗО. Разпределянето на последните е по преценка на съответния Регионален офис на СЗО и конкретния национален офис“, казва министър Кирилов.
По отношение на доброволната вноска на България за участие в „Средствата, необходими за изплащане на членския внос на Република България в бюджета на СЗО и доброволната вноска към РККТ на СЗО се планират в бюджета на МЗ за съответните години. Във връзка с поставения въпрос за сумите, които се очаква да бъдат нужни в следващите три години – 2025, 2026 и 2027 г., Ви уведомявам, че видно от гореизложеното, за 2025 г. дължимите вноски към СЗО и РККТ на СЗО вече са изплатени“, казва още министър Кирилов.
Участието на България в дейността на Съвета на Европа (СЕ) в областта на здравеопазването е насочено към рационално използване на европейския опит и включва участие в работни органи на СЕ, казва здравният министър.
„Съгласно възприетата практика и влезли в сила решения на Министерския съвет, годишните вноски за част от споразуменията, в които Република България участва, се изплащат от компетентните български институции. Сред тях е частичното споразумение „Европейска фармакопея“, вноската за която се изплаща от Министерство на здравеопазването. „Европейска фармакопея““ ежегодно генерира приходи, като същите се разпределят като обща дължима вноска на съответната държава и като излишък, ако такъв е установен. Ежегодно Министерство на здравеопазването предприема последващи действия, сумата генерирана като излишък, да бъде преведена по сметка на МЗ“, казва доц. Кирилов.
Дължимата вноска е нараснала от 11 749,98 евро през 2020 г. на 13 071,53 евро през 2024 г.
Освен това, „Като член на Здравната мрежа на страните от Югоизточна Европа – съвместна инициатива на министерствата на здравеопазването на Република Албания, Босна и Херцеговина, Република България, Република Молдова, Черна гора, Румъния, Република Сърбия, Република Северна Македония и Държавата Израел – и страна по горепосочения Меморандум, България изплаща годишна вноска в размер на 36 000 евро, която се осигурява от бюджета на Министерство на здравеопазването за съответната година. Дължимата годишна вноска за 2025 г. остава непроменена и към настоящия момент няма постъпила информация за очаквано увеличаване на посочената вноска през следващата година“, каз още здравният министър доц. Силви Кирилов.