Хантавирусите са семейство вируси, разпространявани чрез изпражнения, слюнка и урина на гризачи според Центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ (CDC). Повечето хантавируси могат да причинят хантавирусен белодробен синдром. Състоянието е рядко, но смъртоносно – със смъртност между 38% и 50% сред заразените по даани за американския югозапад,.
Хората могат да се заразят със синдрома, като вдишват въздуха, когато почистват след гризачи. Може да се разпространи и чрез докосване на замърсени предмети и след това докосване на носа или устата ви, ухапване или одраскване от заразен гризач или ядене на храна, заразена с хантавирус, съобщава CDC.
Общо 122 случая и 52 смъртни случая са докладвани в Ню Мексико между 1993 г., когато е започнало наблюдението, и 2022 г., последната година, за която CDC има публично достъпни данни. Калифорния съобщава за 78 случая и 24 смъртни случая за същия период от време. Случаите в Калифорния включват епидемия от хантавирус в Национален парк Йосемити през лятото на 2012 г., която заразява посетители, отседнали на палатки. От 10-те души, които са били заразени, осем са имали хантавирусен белодробен синдром, пет са се нуждаели от интензивно лечение с вентилационна поддръжка, а трима са починали.
Хората обикновено започват да изпитват грипоподобни симптоми една до осем седмици след излагане. Ранните симптоми включват умора, треска и мускулни болки и могат да прогресират до повръщане, диария, задух и стягане в гърдите, тъй като белите дробове започват да се пълнят с течност.
Въпреки че няма специфично лечение за вируса, пациентите могат да бъдат подкрепени с почивка, хидратация и други лечения, за потискане на симптомите, съветва CDC. В по-тежки случаи може да се наложи интубация за подпомагане на дишането.
Признаци и симптоми на болести, причинени от хантавирус
Хантавирусен белодробен синдром (HPS)
HPS е тежко и потенциално смъртоносно заболяване, което засяга белите дробове. Симптомите на HPS обикновено започват да се проявяват от 1 до 8 седмици след контакт със заразен гризач.
Ранните симптоми могат да включват:
умора,
треска,
мускулни болки, особено в големите мускулни групи като бедрата, гърба и понякога раменете.
Около половината от всички пациенти с HPS също изпитват:
главоболие,
световъртеж,
втрисане,
коремни проблеми, като гадене, повръщане, диария и коремна болка.
Четири до 10 дни след началната фаза на заболяването се появяват късните симптоми на HPS. Тези симптоми включват кашлица и задух. Пациентите могат да изпитат стягане в гърдите, тъй като белите дробове се пълнят с течност
HPS може да бъде смъртоносен. Тридесет и осем процента от хората, които развиват респираторни симптоми, могат да умрат от болестта.
Хеморагична треска с бъбречен синдром (HFRS)
HFRS е тежко и понякога смъртоносно заболяване, което засяга бъбреците. Симптомите на HFRS обикновено се развиват в рамките на 1 до 2 седмици след излагане. В редки случаи развитието им може да отнеме до 8 седмици. Първоначалните симптоми започват внезапно и включват:
интензивни главоболия
болки в гърба и корема
треска/втрисане
гадене
замъглено зрение
Хората може да имат зачервяване на лицето, възпаление или зачервяване на очите или обрив. По-късните симптоми могат да включват:
ниско кръвно налягане
липса на хемодинамика – движение на кръв по съдовете на кръвоносната система (остър шок)
вътрешно кървене
остра бъбречна недостатъчност, която може да причини тежко претоварване с течности
Тежестта на заболяването варира в зависимост от вируса, причиняващ инфекцията. Хантавирусните инфекции във вариант и Дубрава-Белград обикновено причиняват тежки симптоми, като 5-15% от случаите са фатални. Пълното възстановяване може да отнеме няколко седмици до месеци.
Рискът от излагане може да бъде сведен до минимум чрез запечатване на всички части на дома, където гризачите могат да влязат, и използване на капани за премахване на нашествията им.
„Важно е да се предприемат специални стъпки, когато се почистват след гризачи“, съветва Фипс на пресконференцията. „Избягването на контакт или вдишване на аерозолно урина или изпражнения на гризачи, особено в лошо проветриво място, е от ключово значение.“
Тя препоръчва да се използват ръкавици и добре пасваща маска N95, когато се почистват заразени с гризачи зони и да се отварят прозорци и врати поне 30 минути преди това, за да се подобри циркулацията на въздуха. Тя също така препоръчва да се напръска района с 10% разтвор на белина или друг дезинфектант, да се остави да престои поне пет минути, да се почисти района с хартиени кърпи и да се изхвърлят в затворена кофа за боклук, която редовно се изпразва.
Също така е важно да се измият добре ръцете след почистване и да се избягва метене или прахосмукачка за мишите изпражнения, тъй като това може да разпространи частици във въздуха, съветва Фипс.