Община Варна публикува здравната си стратегия до 2030 г.
време за четене 2 мин.
„Здравна стратегия на Община Варна 2030“ публикува администрацията на официалния си сайт varna.bg. Визията за развитието на общинското здравеопазване е в 7 приоритета, сред които укрепване ефективността и контрола на медицинските дейности; финансова устойчивост; подобрени условия на труд, обучение и професионално развитие на медиците; подобряване на майчиното и детско здравеопазване.

Това, което имаме предвид е да се извършва по-голям контрол при изразходване на средствата за съответните дейности, които се предвиждат в бюджета на Община Варна. Също да се направи оценка средствата, които се залагат до какъв резултат биха довели или такива, които не се залагат. Например за ДКЦ-Аспарухово, където се пристъпи до отпускане на средства за ремонт едва след предписание на РЗИ-Варна. Това каза за Радио Варна заместник-кметът с ресор здравеопазване на Община Варна Снежана Апостолова.
Визията за развитие на общинското здравеопазване е в съответствие с приоритетите на здравеопазването в Република България, залегнали в проекта на Националната здравна стратегия 2025-2030 г.
Целта на документа е да се обезпечи устойчиво развитие на общинското здравеопазване, като се осигури възможност за достъп до стандартизирано медицинско обслужване на всички нуждаещи се. В документа е описано настоящото състояние на здравеопазването на територията на община Варна. Публикуван е и анализ на демографското и здравното състояние на населението от региона, както и на пазара на медицинските услуги.
Според анализа, във Варненска област към 31.12.2022 г. са регистрирани 20 лечебни заведения за болнична помощ с разкрити 3 217 болнични легла и 1674 лечебни заведения за извънболнична помощ. Осигуреността на областта с лекари е сравнително висока. По данни на Института за пазарна икономика един общопрактикуващ лекар в областта отговаря за 1 452 души от населението (при един на 1 562 души в страната), а един лекар от водеща специалност – за 418 души (при един на 529 души в страната).
Визията за развитието на общинското здравеопазване в община Варна залага на следните 7 приоритета:
Приоритет №1 – Устойчиво развитие на общинското здравеопазване за постигане на здравно благосъстояние на жителите на община Варна чрез активни и ефикасни дейности от страна на общинските лечебни заведения. Това включва промоция на здраве и профилактика на заболяванията, подобряване на здравния статус на населението чрез контрол върху рисковите фактори – тютюнопушене, алкохол, наркотични вещества, нездравословно хранене, мониторинг на заразните болести и др.