Най-чести полово предавани инфекции
време за четене 9 мин.
Полово предаваните инфекции, наричани още сексуално-предаванит болести, са инфекциозни заболявания, които се предават от човек на човек най-често при сексуален контакт. Те се причиняват от различни микроорганизми – бактерии, вируси, гъбички или паразити. Според вида на причинителя сексуално-предаваните болести се разделят на бактериални и вирусни.

Хламидия
Хламидията е едно от най-често срещаните полово предавани заболявания. Причинява се от Грам отрицателната бактерия Chlamydia trachomatis. С хламидията могат да се заразят както мъже така и жени, основно заразяването става при незащитен полов контакт. Инфекцията е често срещана при жени между 16 и 25 години.

От страна на клиничната картина инфекцията при много от жените остава асимптоматична – без наличие на определени симптоми. Но дори когато те не са налице, тази инфекция може да увреди репродуктивната система.
Най-честите симптоми при жените са:
- Необичайно вагинално течение;
- Болка в долната част на корема;
- Кървене след полов контакт;
- Парене при уриниране;
- Болезнен полов акт;
- Възпаление на шийката на матката.
Най-честите симптоми при мъжете са:
- Отделяне на секрет от пениса;
- Парене при урниране;
- Болка в тестисите.
Възможно е да се засегне и анусът, като в този случай основните симптоми са наличие на секрет, болка и кървене. Хламидията също може да предизвика инфекция на гърлото, като основните симптоми са болка в гърлото, зачервяване, кашлица и фебрилитет.

Гонорея, хламидия, микоплазма – скритият враг
Хламидията се лекува лесно и успешно с антибиотици като лечението отнема около две седмици.
Гонорея
Гонореята се предизвиква от бактерията Neisseria gonorrhoeae, която, както при хламидията, се предава след незащитен полов контакт. Гонореята отново може да засегне както мъже, така и жени. Често срещана при хора с голям брой сексуални партньори и при незащитен секс.

Симптоми при мъжете включват:
- Болезненост и парене при уриниране;
- Бял или жълт секрет от уретрата;
- При засягане на тестисите се наблюдават болка и подуване на тестисите.
При голям процент от случаите протичането е асимптоматично и това разкрива терен за предаване на инфекцията на по-вече хора.
Симптоми при жените:
- Жълтеникав вагинален секрет;
- Зачервяване и подуване на гениталиите;
- Парене и сърбеж във вагиналната област;
- Болка и парене при уриниране;
- Болка в коремната и тазовата област.
Както при мъжете, така и при жените в голям брой от случаите, не се наблюдават определени симптоми. Ако има такива, те често могат да бъдат сгрешени с инфекция на пикочния мехур или дори да бъдат пренебрегнати.
Гонореята може да засегне и други органи и системи, освен половата.
- При засягане на ректума основните клинични оплаквания са: анален сърбеж, изтичане на гноевиден секрет от ануса, болезнена дефекация, кървене от ануса;
- При засягане на очите е характерна болка в очите, чувствителност към светлина, гноен секрет от едното или двете очи;
- Гърло. Симптомите от страна на гърлото включват болка в гърлото, зачервяване, подуване на лимфни възли на шията;
- Стави. При гонореята се засягат и ставите, симптомите включват подуване, болка, ограничение в движенията, затопляне.
Микоплазма гениталиум (Mycoplasma Genitalium, MG)
Микопллазмата е бактерия, която се предава по полов път, засяга както мъжете, така и жените. При жените може да предизвика възпаление на маточната шийка, бактериална вагиноза, също така се свързва с тазово-възпалителната болест. При мъжете основно предизвиква възпаление на уретрата.
В голям процент от случаите липсват клинични оплаквания. Ако се проявят определени оплаквания, те често са неспецифични и лесно могат да се сбъркат с други полово предавани заболявания като гонорея и хламидия.

Вулвовагинална кандидоза (гъбички) – диагноза, лечение и профилактика
Симптоми при жените:
- Вагинален сърбеж;
- Болка и парене при уриниране;
- Кръвотечение след полов акт.
Симптоми при мъжете:
- Секреция от уретрата;
- Парене и болка при уриниране.
Лечението отново е антибиотично, използва се доксициклин, когато бактерията е резистентна към азитромицина.
Трихомониаза
Причинителят на трихомониазата е Trichomonas vaginalis, който е едноклетъчен протозой с микроскопични размери. Заразяването става при пряк контакт с инфектиран, като най-често инфекцията се предава от пениса към вагината, но не е изключен и обратният механизъм.

Симптомите при жените включват:
- Засилена вагинална секреция;
- Пенест секрет с жълт или сивкав цвят и лоша миризма;
- Вагинален сърбеж;
- Болка при полов контакт;
- Вагинално кървене по време на полов контакт или непосредствено след него.
При жените се засягат шийката на матката, влагалището и уретрата, като най-честата проява е със засягане на влагалището и проявяване на трихомоназен вагинит.
Симптомите при мъжа са най-често от страна на уретрата:
- Характерно е наличието на секрет от уретрата под формата на сутрешна капка с жълтеникаво-белезникаво оцветяване;
- Уретрален сърбеж;
- Зачервяване на канала на уретрата.
При дългогодишно носителство, без да се осъществява лечение, инфекцията може да засегне да засегне простатата, както и епидидимиса.
При бременни жени трихомоназната инфекция може да доведе до преждевременно раждане на плода. Също така инфекцията с трихомонас, може да е причина за образуване на малки ранички, които да допринесат да инфектирането с други полово предавани заболявания.
Човешки папилома вирус – HPV
Едно от най-честите полово предавани заболявания е инфекцията с човешкия папилома вирус като преди приложението на ваксината около 75 % от населението е било заразено с вируса. Човешкият папилома вирус е полово предавана инфекция, но може да се предава чрез директен контакт през нарушена повърхност на тялото. Основно се проявява с образуване на брадавици по кожата или по лигавиците. Известни са над 100 щама на папилома вируса, като само някои от тях могат да доведат до рак на шийката на матката. Повечето HPV не водят до рак. Имунната система на човек се справя с вируса, преди той да предизвика брадавици. Известни са 12 високорискови щама HPV, които могат да доведат до различни видове рак: HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, като от тях най-често рак на шийката на матката предизвикват HPV 16 и HPV 18.

В някои случаи са необходими около 20 години след заразяване с HPV, за да се развие рак на маточната шийка. Инфекцията с HPV, както и ранните стадии на рака на шийката на матката не дават определена симптоматика, затова най-доброто решение, за да се предпазим е ваксината против човешки папилома вирус.Ваксината против HPV може да се постави на 11-12-годишна възраст, като тя предпазва от най-често срещаните щамове на вируса. Също така се препоръчва на жените на възраст от 21 до 29 годишна възраст да извършават изследване на всеки три години. Генитални брадавици. Те са с малки размери, но в някои случаи могат да достигнат по-големи размери, като имат плоска форма или са повдигнати, като могат да имат налобен строеж. При жените гениталните брадавици са характерни за областта около вулвата, в района на ануса или по шийката на матката.
При мъжете характерните места за гениталните брадавици са по главичката на пениса, около ануса или по скротума. Те рядко предизвикват определен дискомфорт, като основно може да е налице сърбеж или кожна твърдост.
Брадавиците могат да бъдат открити и на други места, като плантарната повърхност на ръцете, ходилата и около устата.
Херпесни инфекции
Херпесните инфекции са вирусни инфекции, които се причиняват от HSV-1 и HSV-2, означават се като Human Simplex virus. HSV-1 се разпространява основно чрез орален контакт и причинява заболяване около устата, като са характерни малки везикули – мехурчета изпълнени с бистра течност. Но също така може да причини и генитален херпес. Много голям процент от възрастните са инфектирани с HSV-1.HSV-2, се разпространява по полов път, като са характерни малки мехурчета, които се намират по половите органи при мъжа и жената, около ануса или по бедрата. Мехурчетата лесно е пукат, като оставят болезнени ранички, предизвикващи сърбеж и дискомфорт. Също така може да са налични симптоми, като фебрилитет и подути лимфни възли.
ХИВ и СПИН
Синдромът на придобитата имунна недостатъчност е заболяване, което се причинява от вируса HIV (Human immunodeficiency virus) или още човешки имунодефицитен вирус. Те биват HIV-1 и HIV -2. Основните начини за заразяване са чрез семенна течност, вагинални секрети, кръв, трансплацентарно. От СПИН страдат, както мъже, така и жени.
HIV атакува CD4+ Т – клетки помощници, които са вид лимфоцити. Тези клетки са основни за предпазването на организма от различни инфекции. С времето вирусът убива голям брой от тях, като това води до развитие на различни бактериални и вирусни инфекции, които в крайна сметка могат да доведат до фатален край.
В наши дни лечението се извършва с комбинация на антиретровирусни средства. Тези медикаменти не могат да доведат до излекуване на инфекцията, но ограничават CD4 + разрушаването, както и не позволяват човек да бъде заразен за околните. Един от най-сигурните начини за превенция е правилното използване на презервативи.
HIV вече не се смята за терминална болест и заразените водят нормален живот с обичайна продължителност.
Сифилис
Сифилисът (Луес) е една от най-често срещаните полово предавани инфекции. Причинител на заболяването е бактерията Treponema pallidum. Заболяването може да се предаде от майката на плода по време на раждането или по време на бременността. Включва 4 фази и всяка е с характерни оплаквания. Първа фаза. Характеризира се с наличието на единичен шанкър – това е твърда безболезнена кожна рана, която не предизвиква сърбеж.

Втора – налични са обриви по цялото тяло, които могат да засегнат и дланите на ръцете и ходилата. Латентна (скрита) – при тази фаза става преминаването на сифилиса от втората към третата фаза. Не се наблюдават симптоми на заболяването. Трета – образуват се сифилитични лезии в различни органи, като основно могат да се засегнат мозък, периферна нервна система, очи, сърце и сърдечно-съдова система, черен дроб, кости и стави.
Как да се предпазим от сексуално-предавани болести
Най-сигурният начин да се избегне инфектиране със сексуално-преносими инфекции е човек да се въздържа от случайни сексуални контакти; Правилното и постоянно използване на презерватив намалява риска от предаване на ХИВ-инфекцията; Използването на индивидуални игли и спринцовки намалява риска от заразяване с кръвопреносими инфекции, каквито са ХИВ и Хепатит В.
Предпазването от полово предавани заболявания е чрез използване на презервативи, ваксинация, стриктна хигиена, критичен избор на сексуален партньор, минимизиране броя на сексуалните партньори и др.
Полово предаваните болести имат голямо социално значение. Те могат да предизвикат увреждане на гениталния апарат на мъжа и жената и да доведат до сексуални смущения. Една от най-тежките последици от тях е, че нелекувани навреме и адекватно, могат да причинят безплодие.
Д-р П. Панайотова
____________________________________________________
Референции:
https://www.verywellhealth.com/the-most-common-stds-sexually-transmitted-diseases-3133040