Д-р Брънзалов: Няма да приемем лобизъм и рестрикци в бюджета
В ситуацията на намаляващ бюджет, с над 65 млн. лв. по-малко от предходния, той има два основни проблема, които не са добри нито за лекарите, нито за пациентите. Първият проблем е биомаркерите, каза в БНТ „Денят започва“ председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов.

Зад гърба на Министерство на здравеопазването да се договори нова процедура, по която да бъде заплащан биомаркерния тест. А зад това прозират лобистки интереси, заяви той. Вторият проблем по думите на д-р Брънзалов е рестриктивният механизъм, който е абсолютно неработещ.
Той уточни, че има много голям брой медицински изделия, които пациентите доплащат, както и твърде много изследвания, водещи до точна диагностика за масови заболявания, които също не се заплащат от Здравната каса.
„Няма яснота какво ще се случи, ако в перото за медицински изделия се вкарат биомаркерите и те надвишат определената стойност от 5 млн. лв. В проекта за бюджет обаче е записано, че ако на 1 юли се отчете недостиг на средства в болнична помощ, трябва да бъде задействан механизъм за намаляване на цените на клиничните пътеки. Сетили са се, че това трябва да се договори с БЛС и са се сетили, че Лекарският съюз няма да е съгласен с този механизъм, затова е записано Надзорът да определя за второто полугодие цените на клиничните пътеки. Не мога да си обясня защо единствено в болнична помощ се налагат такива рестриктивни мерки“, каза д-р Брънзалов и заяви, че не може заради надвишаване на средствата на някои лечебни заведения да бъдат намалени цените за всички. „В същото време в Закона за здравното осигуряване е записано, че заплатите на работещите в сектора трябва да бъдат осигурени. Как ще стане това, ако на 1 юли някой реши да намали цените на пътеките с 20%? Така се създава скрит дефицит. След като това правило важи само за болнична помощ, накрая ще бъде заявено, че само там парите са били достатъчни, а по другите пера е имало недостиг. Това не е правилно“, отбеляза председателят на БЛС.
Той беше категоричен, че контролът трябва да бъде превантивен и от страна на Лекарския съюз е предложен механизъм за това. „Когато пациентът получава информация на секундата каква дейност е извършена и какво заплаща Фондът за това, тогава контролът може да бъде финансиран“, каза д-р Брънзалов.
„В бюджета никъде не е уточнено как ще бъдат намалени с 200 000 хоспитализациите, сравнявайки двата проекта. Бюджетът е чисто монетарен и е предпоставка да бъде игнориран договорният процес“, каза още д-р Брънзалов. Той заяви, че в проекта не е заложено нито едно от предложенията на Лекарския съюз за извеждане на дейности от болничната в извънболничната помощ.
Д-р Николай Брънзалов беше категоричен, че рестрикциите трябва да бъдат приложени във всички сектори, ако се налагат такива, а не само в болнична помощ „Започваме интензивни срещи с мениджъри на лечебни заведения и ще свикам спешно заседание на управителния съвет на БЛС, за да видим как най-бързо ще обясним на лекарите и цялото общество заложените в проекта за бюджета недомислици“, каза той.
Председателят на БЛС подчерта, че трябва да се намерят начини за дофинансиране на здравеопазването и Лекарският съюз ще ги подкрепи, но здравеопазването не може да работи нормално с предложените в проекта за бюджет на НЗОК рестриктивни мерки.