БАПЗГ към ректорите: „Не“ на обучение на специалисти по здравни грижи без ясна визия за тяхната роля, място им в системата на здравеопазването
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ) и Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшери (БСЛАФ) изпратиха отворено писмо до президента на Република България, председателя на Народното събрание, премиера на Република България, председателя на Комисията по здравеопазването в парламента, КНСБ, КТ „Подкрепа“, Синдиката на българските медицински специалисти, ректорите на медицинските университети и медиите във връзка със съобщение в медиите за промяна в срока на обучение, от 4 на 3 години, на медицинските сестри и акушерките по предложение на Сдружението на ректорите, което министърът на образованието е припознал и е готов да включи в програмата на правителството.

„Ние твърдим, че обучението на медицинските сестри и акушерките отговаря напълно на изискванията на Директива 55/2013 на ЕС и е едно от най-добрите в Европа, където нашите медицински сестри и акушерки са високо оценени. По-краткият курс на обучение на медицинските сестри няма да осигури по-бързо справяне с кадровата криза. Наивно е да се вярва, че ще има повече желаещи да учат за медицински сестри при тригодишен курс на обучение. И сега 4-тата година е държавен стаж и студентите работят реално в лечебните заведения. Също така липсата на адекватно интегриране на лекарските асистенти в здравната ни система и игнорирането на съсловната им организация доведе до непълноценното разгръщане на потенциала им като медицински специалисти и лишаването на цели региони на страната от неотложна медицинска грижа, профилактика, долечение и рехабилитация“, се казва в отвореното писмо.
В документа се изтъква, че „през последните двадесет години в България процесът на обучение и възпроизвеждане на медицински специалисти по здравни грижи беше непрекъснато променян без ясна визия за тяхната роля, място и професионално развитие в системата на здравеопазването.“ Обръща се внимание и на критично намаленият брой на медицински сестри в болничните лечебни заведения породи порочните практики на техните места да бъдат назначавани лица без необходимата квалификация, което поставя в риск пациентите.
В отвореното писмо се казва още: „Човешките ресурси трябва да се създават, подкрепят и развиват, а това означава огромна инвестиция във време, организация и ресурси. Усилията, положени сега ще дадат резултати след 5-10 години. При настоящата динамика на управлението и политическа нестабилност никой не мисли в такава перспектива. Това е причината и до момента да не се намери политическа воля за начало на публична дискусия за проблемите в здравеопазването. Всички сме наясно, че дори в ерата на телемедицината, телефармацията и изкуствения интелект, здравеопазването е човешка дейност и за да работи ефективно са нужни добре обучени медицински специалисти.“
Целия текст на отвореното писмо можете на видите ТУК
Това за мен е още една крачка към обезценяване на професията.
Начина за привличане на мед. сестри е само 1 и това е доброто заплащане, останахме малко тези които се храним и издържаме със „слава“!!!
Всички искат да учат за учители,IT специалисти и т.н , защото заплащането е добро.