САЩ: 4 милиарда долара по-малко за биомедицински изследвания
Администрацията на президента Доналд Тръмп обяви, че, считано от понеделник, 10 февруари, ще съкрати с 4 милиарда долара непреките разходи в грантовете за биомедицински изследвания като част от по-широки мерки за намаляване на разходите.

В изявление в петък Националният институт по здравеопазване /NIH/ съобщи, че ще намали финансирането за „непреки разходи“, свързани с научните изследвания – като сгради, комунални услуги и оборудване.
„Съединените щати трябва да имат най-добрите медицински изследвания в света“, заяви NIH. „Затова е жизненоважно възможно най-много средства да бъдат насочени към преките научни изследвания, а не към административни разходи.“
NIH обяви, че ще ограничи процентите, които грантовете плащат за непреки разходи, до 15 процента – наполовина на сегашния среден процент от 30 процента.
Илон Мъск – ръководител на новосформирания Департамент за правителствена ефективност (Doge), неофициална група за намаляване на разходите, на която Тръмп даде свобода да съкращава държавните разходи – заяви, че някои университети харчат над 30 процента.
„Можете ли да повярвате, че университети с десетки милиарди в дарителски фондове са отклонявали 60% от финансирането за изследвания за ‘непреки разходи’?“ написа Мъск в X. „Каква измама!“
Междувременно експертите изразиха опасения, че съкращенията ще засегнат жизненоважни медицински изследвания. Асоциацията на американските медицински колежи заяви, че досегашната подкрепа на правителството за непреки разходи „позволява провеждането на медицински изследвания“.
Този ход „ще намали капацитета на нацията за научни изследвания, ще забави научния прогрес и ще лиши пациентите, семействата и общностите в цялата страна от нови лечения, диагностика и превантивни интервенции“, се казва в изявление на групата.
Ануша Калбаси, водещ радиационен онколог в Станфордския университет, който получава тези грантове, заяви, че финансирането помага „да се поддържа осветлението и вентилацията в лабораториите, да се осигури безопасност от биологични опасности, да се поддържа инфраструктура за огромни количества данни и да се наемат служители, които помагат на учените да се фокусират върху науката. Това ще бъде опустошителен удар дори за институции с големи фондове.“
Американският съвет по образование заяви, че финансирането на непреките разходи е позволило на университетите да поддържат „високотехнологични лаборатории“ и напреднали технологии, необходими за изпреварване на чуждестранните конкуренти и постигане на пробиви в изследванията.
Президентът на организацията, Тед Мичъл, каза пред „Washington Post“, че някои лаборатории вече са започнали да затварят през уикенда заради новината. Той добави, че групи планират да заведат съдебен иск срещу съкращенията още в понеделник.
Предложението за ограничаване на финансирането за непреки разходи беше включено в „Проект 2025“ – списък с консервативни приоритети, изготвен от мозъчния тръст Heritage Foundation.
„Конгресът трябва да ограничи процента за непреки разходи, изплащан на университетите, така че да не надвишава най-ниския процент, който даден университет приема от частна организация за финансиране на изследвания“, гласи предложението.