Кой би рискувал собственото си здраве, макар и за по-ниска цена
„За мен проблемът идва от дамите или господата, които са склонни да се подложат на една, все пак криеща рискове процедура, при непроверени условия, при хора, които очевидно не са лекари, с продукти с неясен характер. Трябва да си зададем въпроса – кой би рискувал собственото си здраве, макар и за по-ниска цена“. Това заяви пред Радио София адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова коментирайки скандала с пострадалите след приложение на ботулинов токсин.

По думите ѝ, трябва да се създаде добре артикулирана информационна кампания, в която да стане ясно, че в клиниките, в които се правят подобни процедури от лекари, с регистрирани продукти, според изискванията на закона, е нормално цените да са по-високи.
„Има проблем и в контрола, но на първо място е проблемът в самосъзнанието и безотговорността на една не малка част от хората, които са склонни за по-малко пари да рискуват здравето си“, каза адв. Мария Петрова.
Тя посъветва хората, които са решили да се подложат на подобни процедури, първо да потърсят информация за този, който ще я извърши. В сайта на Българския лекарски съюз може да бъде намерена информация дали даден човек има необходимата квалификация и дали е регистриран като лекар.
„В сайта на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ трябва да има регистър, който се надявам вече да работи, с лечебните заведения за извънболнична помощ. В сайта на Изпълнителна агенция по лекарствата също има търсачка, където под търговското име, излизат таблици, дали изобщо е регистриран медикамента, т.е. може ли този продукт да се разпространява легално“, отбеляза адв. Мария Петрова.
През последните 10 години в България са регистрирани общо 16 случая на ботулизъм, като само при част от пациентите се е наложило прилагане на ботулинов антитоксин, съобщават от Министерството на здравеопазването. От там допълват, че първата доставка на ботулинов антиоксин трябва да бъде в страната още днес.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.