Бъдете такива, каквито ви е създал Господ, но помнете, че винаги имате право и на друг избор!
„Бъдете такива, каквито ви е създал Господ, но помнете, че винаги имате право и на друг избор!“ Така започна коментара си за анатомичните промени, които настъпват при смяната на пола, защо се раждат деца-хермафродити и какви са обществените нагласи към различните в ефира на програма „Христо Ботев“ aкадемик Владимир Овчаров.

Акад. Овчаров е анатом по специалност, бивш ректор на Медицинския университет в София и изявен учен, дълги години посветил на различията в мозъка и междинните състояния при двата пола. Например, в поведението, зависимо от пола, той открива разлики в детските игри, в когнитивните способности, пространствената ориентация, точността на уцелването и математическите способности. „Различия, формирани от праисторически времена“ – твърди ученият.
„Мъжете са били ловци, което изисква дълги преходи, добра пространствена ориентация, бързи животоспасяващи реакции и добър мерник. Жените са оставали в местата за живеене, грижили са се за децата и възрастните, общували са и са добили добри речови умения“ – подчерта акад. Вл. Овчаров. И обобщи: „Несъмнено това е довело до полово специфични различия и свързвания между нервните клетки и формирането на различни невронални вериги и мрежи.“
Дискусията в поредното издание „За здравето“ акцентира основно върху физиологичните и анатомични промени, свързани с пола и неговата промяна, но отделихме време и за психиката и специфичните емоционални прояви.
С коментар в разговора участва и психиатърът д-р Фани Цуракова. Тя подчерта, че тези проблеми дълги години са били неглижирани, оставали някак си встрани от вниманието на психиатрите. „Литературата и киното засилиха интереса към тези проблеми и отключиха диалога по темата. Пример – книгата и филма „Полет над кукувиче гнездо“, обобщи д-р Цуракова.