Изявление на СЗО относно антигенния състав на ваксините срещу COVID-19
Време за четене: 7 минути (1944 думи)
Техническата консултативна група на СЗО относно състава на ваксината срещу COVID-19 (TAG-CO-VAC), от 10-12 декември 2024 г. се събра отново, за да прегледа генетичната и антигенна еволюция на SARS-CoV-2; имунни отговори на инфекция със SARS-CoV-2 и/или ваксинация срещу COVID-19; ефективността на понастоящем одобрените ваксини срещу циркулиращи варианти на SARS-CoV-2; и последиците за антигенния състав на ваксината срещу COVID-19.
Въз основа на тези оценки СЗО съветва производителите на ваксини и регулаторните органи относно последиците за бъдещи актуализации на антигенния състав на ваксината срещу COVID-19. През април 2024 г. TAG-CO-VAC препоръча използването на моновалентен антиген на ваксина от линия JN.1 като един от подходите за индуциране на засилени отговори на неутрализиращи антитела към JN.1 и неговите наследствени линии. Няколко производители (използващи иРНК и платформи за ваксини, базирани на рекомбинантни протеини) са актуализирали антигенния състав на ваксината срещу COVID-19 до моновалентни формулировки на линията JN.1 (JN.1 или KP.2) и някои от тях са одобрени за употреба от регулаторните органи. Предишни изявления от TAG-CO-VAC могат да бъдат намерени на уебсайта на СЗО .
Публикуваните и непубликувани доказателства, прегледани от TAG-CO-VAC, включват: (1) генетична еволюция на SARS-CoV-2 с допълнителна подкрепа от Техническата консултативна група на СЗО относно еволюцията на вируса SARS-CoV-2 (TAG-VE); (2) Антигенно характеризиране на предишни и нововъзникващи варианти на SARS-CoV-2 с помощта на тестове за неутрализация на вируса с животински антисеруми и допълнителен анализ на антигенни връзки с помощта на антигенна картография; (3) Данни за имуногенност относно обхвата на реакциите на неутрализиращи антитела, предизвикани от понастоящем одобрени ваксини антигени срещу циркулиращи варианти на SARS-CoV-2, като се използват животински и човешки серуми; (4) Предварителни данни за имуногенност на имунните отговори след инфекция с циркулиращи варианти на SARS-CoV-2; (5) Оценки на наличната ефективност на ваксината (VE) на текущо одобрени ваксини по време на периоди на разпространение на XBB.1 и JN.1 линии; и (6) Предварителни предклинични и клинични данни за имуногенност относно ефективността на кандидат ваксини с актуализирани антигени, споделени поверително от производителите на ваксини с TAG-CO-VAC. Допълнителни подробности за публично достъпните данни, прегледани от TAG-CO-VAC, могат да бъдат намерени в придружаващото приложение с данни. Непубликувани и/или поверителни данни, прегледани от TAG-CO-VAC, не се показват.
Обобщение на наличните доказателства
- През 2024 г. SARS-CoV-2 продължава да циркулира в световен мащаб и да причинява тежко заболяване, състояние след COVID-19 и смърт. По-голямата част от смъртните случаи от COVID-19 продължават да се случват при лица на възраст 65 години и повече и такива със съпътстващи заболявания. Съществуват постоянни и нарастващи пропуски в докладването на случаи, хоспитализации и смъртни случаи от държавите-членки на СЗО, което затруднява изводите за епидемиологичните тенденции.
- Всички циркулиращи в момента варианти на SARS-CoV-2 произлизат от JN.1. Седмичният дял на XEC последователностите сред всички последователности на SARS-CoV-2, изпратени до GISAID, продължава да нараства, докато седмичните пропорции на всички други интересни варианти (JN.1) или варианти под наблюдение (KP.2, KP.3, KP .3.1.1, JN.1.18 и LB.1) вече намаляват. Има други варианти, получени от JN.1, които в момента са в ниски пропорции, но които имат мутации, които могат да им дадат предимство пред XEC: в момента LP.8.1, NP.1, LF.7.2 са варианти, които се наблюдават и/или характеризират.
- В публикувани и непубликувани данни, използващи антисеруми от наивни животински модели, циркулиращи варианти, получени от JN.1 (JN.1, JN.1.16.1, KP.2, KP.2.3, KP.3, KP.3.1.1, LB. 1 и XEC) са антигенно тясно свързани.
- Анализът на нелекувани мишки, имунизирани с антигени на иРНК ваксина (KP.3, KP.3.1.1, XEC) показва, че JN.1, KP.3.1.1, XEC са антигенно тясно свързани помежду си (приблизително 1 антигенна единица в картографски анализ , което съответства на двукратно намаление на неутрализацията). Антисерумите към KP.3.1.1 и XEC генерират титри на кръстосано реактивни неутрализиращи антитела помежду си и към други нововъзникващи варианти.
- Антисеруми от наивни хамстери, заразени с JN.1 потомствени линии, показват, че циркулиращите варианти, получени от JN.1, като KP.3.1.1, са антигенно тясно свързани с JN.1 и един с друг (приблизително 1 антигенна единица в картографски анализ). JN.1 антисерумите показват по-голяма кръстосана реактивност към KP.2 и KP.3.1.1 в сравнение с KP.2 антисерумите.
- В публикувани и непубликувани данни от хора, ваксинирането с моновалентни JN.1 или KP.2 антигени значително повишава титрите на неутрализиращи антитела, които реагират кръстосано с всички тествани потомствени линии на JN.1.
- Анализът на серуми преди и след ваксинация от JN.1 или KP.2 имунизирани индивиди показва, че ваксинацията води до силно повишаване на титрите на неутрализиращи антитела срещу JN.1 и наследствени варианти, включително KP.2, KP.2.3, KP.3 , KP.3.1.1 и XEC.
- Титрите на неутрализиращи антитела след моновалентна JN.1 или KP.2 ваксинация срещу KP.3.1.1 и XEC са умерено по-ниски (постоянни 2-кратни намаления на титрите) от тези срещу хомоложните JN.1 или KP.2 антигени.
- Има по-големи намаления в кръстосаната неутрализация на нововъзникващите варианти на JN.1 линия при използване на пост-моновалентни XBB.1.5 ваксинационни серуми, в сравнение с пост-моновалентни JN.1 или пост-моновалентни KP.2 ваксинационни серуми.
- В контекста на имунитет, произтичащ от инфекция и ваксина в по-голямата част от населението, оценките за ефективността на съвременните ваксини (VE) са по-скоро относителни (rVE), отколкото абсолютни (сравнявайки ваксинирани с неваксинирани лица). rVE, понякога наричан „актуален VE“, демонстрира допълнителната защита на най-новата ваксинация над и над съществуващия имунитет, получен от предишни инфекции и/или ваксинации. Понастоящем има проучвания, съобщаващи оценки на VE или rVE, използващи моновалентни ваксини от JN.1 линия (JN.1 или KP.2).
- Одобрените моновалентни XBB.1.5 mRNA ваксини срещу COVID-19 продължиха да осигуряват допълнителна защита срещу тежко заболяване и смърт по време на периоди на циркулация на XBB по наследствена линия през първите три месеца след ваксинацията; Оценките на rVE точка срещу симптоматично заболяване обикновено са по-ниски. По време на периоди на разпространение на JN.1 низходяща линия, моновалентните XBB.1.5 mRNA ваксини продължават да показват допълнителна защита през първите три месеца след ваксинацията, но наличните доказателства сочат към намаляване на оценките на rVE срещу варианти, получени от JN.1, в сравнение с до XBB.1 родословни варианти, за защита срещу смърт, тежко заболяване, симптоматично заболяване и инфекция.
- Оценките на VE за моновалентни XBB.1.5 ваксини срещу варианти, получени от JN.1, са в съответствие с намаленията в титрите на неутрализиращи антитела, наблюдавани в предклинични и клинични проучвания за имуногенност на пост-моновалентни XBB.1.5 ваксинационни серуми срещу варианти на JN.1, в сравнение с XBB.1 родословни варианти.
- Предклиничните данни, споделени поверително с TAG-CO-VAC от производителите на ваксини, показват, че имунизацията на нелекувани мишки, както и на мишки, имунизирани преди това с варианти на SARS-CoV-2, с моновалентна JN.1-съдържаща или моновалентна KP.2-съдържаща ваксина кандидатите доведоха до добро неутрализиране на JN.1 и наследствени варианти, включително KP.3.1.1, XEC и MC.1. Въпреки това, титрите на неутрализиращи антитела срещу KP.3.1.1, XEC и MC.1 са приблизително 2 пъти по-ниски от тези срещу хомоложния имунизиращ антиген. Едно предклинично проучване за имуногенност при мишки, използващо кандидат ваксина XEC, показа сравними титри на неутрализиращи антитела срещу JN.1, KP.3.1.1 и XEC в сравнение с кандидат ваксина JN.1.
- Клиничните данни, споделени поверително с TAG-CO-VAC от производителите на ваксини, показват, че пост-моновалентните серуми JN.1 неутрализират добре JN.1 и неговите производни, включително KP.3.1.1 и XEC.
TAG-CO-VAC признава няколко ограничения на наличните данни:
- Съществуват постоянни и нарастващи пропуски в докладването на случаи, хоспитализации и смъртни случаи от държавите-членки на СЗО, както и в генетичното/геномно наблюдение на SARS-CoV-2 в световен мащаб, включително малък брой секвенирани проби и ограничено географско разнообразие. TAG-CO-VAC силно подкрепя текущата работа на Коронавирусната мрежа на СЗО (CoViNet) за преодоляване на тази празнина в информацията.
- Времето, специфичните мутации и антигенните характеристики на възникващите и бъдещите варианти са трудни за прогнозиране и потенциалното въздействие на тези варианти върху общественото здраве остава неизвестно. Има варианти, получени от JN.1, като LP.8.1, NP.1 и LF.7.2, които в момента са в ниски пропорции, но които имат мутации, които могат да им осигурят по-голяма имунна защита от XEC. Те ще продължат да бъдат наблюдавани и/или характеризирани. TAG-CO-VAC силно подкрепя текущата работа на TAG-VE.
- Въпреки че е доказано, че титрите на неутрализиращи антитела са важни корелати на защитата от инфекция със SARS-CoV-2 и на оценките на ефективността на ваксината, има множество компоненти на имунната защита, предизвикана от инфекция и/или ваксинация. Данните за имунните отговори след инфекция с JN.1 потомствена линия или моновалентна ваксинация JN.1, KP.2 или XBB.1.5 са до голяма степен ограничени до неутрализиращи антитела. Данните и тълкуването на други аспекти на имунния отговор, включително клетъчния имунитет, са ограничени.
- Данните за имуногенност срещу циркулиращите в момента варианти на SARS-CoV-2 не са налични за всички ваксини срещу COVID-19. Освен това има много ограничени данни за имунните отговори след инфекция при хора със скорошни варианти на SARS-CoV-2 (напр. KP.3.1.1, XEC).
- Оценките на VE срещу наскоро циркулиращи варианти на SARS-CoV-2, включително наследствени линии на XBB или JN.1, са ограничени по отношение на броя и географското разнообразие на проучванията, оценените платформи за ваксини, оценените популации и продължителността на проследяването. Освен това референтната популация за оценките на VE варира значително по отношение на предишна история на ваксинация. Понастоящем няма директни сравнителни оценки за моновалентни ваксини JN.1, KP.2 или XBB.1.5 спрямо други антигенни състави, доставени през същия период от време. И накрая, оценките на VE могат да бъдат объркани от разликите в недокументирания имунитет, получен от инфекция между групите, което води до потенциално подценяване на VE.
Препоръки за антигенния състав на ваксината срещу COVID-19
Като се има предвид широчината на имунните отговори, демонстрирани от моновалентни JN.1 родови ваксини срещу циркулиращи варианти, TAG-CO-VAC съветва да се запази текущият състав на антигена на ваксината срещу COVID-19, т.е. моновалентен вариант на JN.1 линия (NextStrain: 24A, GenBank: PP298019, GISAID: EPI_ISL_18872762) като един подход за индуциране на усилени отговори на неутрализиращи антитела към JN.1 и неговите наследствени варианти (напр. KP.3.1.1 и XEC).
Други подходи, които демонстрират широки и стабилни отговори на неутрализиращи антитела срещу циркулиращи в момента варианти на потомствена линия на JN.1, като антигени на ваксина, получени от по-нови варианти или алтернативни формулировки, също могат да бъдат разгледани.
Съгласно постоянните препоръки на генералния директор на СЗО за COVID-19 , на държавите-членки се препоръчва да продължат да предлагат ваксинация срещу COVID-19 въз основа на препоръките на SAGE на СЗО . Ваксинирането не трябва да се отлага в очакване на достъп до ваксини с актуализиран състав; програмите за ваксинация могат да продължат да използват всички налични ваксини за спешна употреба на СЗО или предварително квалифицирани срещу COVID-19.
Изискват се допълнителни данни
Като се имат предвид ограниченията на доказателствата, въз основа на които са извлечени препоръките по-горе, и очакваната продължаваща еволюция на вируса, TAG-CO-VAC силно насърчава генерирането на следните данни (в допълнение към типовете данни, посочени през октомври 2024 г. ):
- Имунни отговори и клинични крайни точки (т.е. VE и/или сравнителни нива на инфекция и тежко заболяване) в различни човешки популации, които получават ваксини срещу COVID-19 с моновалентен антигенен състав на ваксина JN.1 или KP.2, както и в различни платформи за ваксини като допълнителни клинични и лабораторни данни за ефективността на всички понастоящем одобрени ваксини срещу COVID-19 срещу възникващ SARS-CoV-2 варианти.
- Засилено епидемиологично и вирусологично наблюдение , съгласно Постоянните препоръки за COVID-19 в съответствие с Международните здравни правила (2005) , за да се определи дали нововъзникващите варианти са антигенно различни и могат да изместят циркулиращите варианти.
- Клинична оценка на съответните нови антигени на ваксината, получени от по-нови варианти.
Както беше посочено по-рано, TAG-CO-VAC продължава да насърчава по-нататъшното разработване на ваксини, които могат да подобрят защитата срещу инфекция и да намалят предаването на SARS-CoV-2.
TAG-CO-VAC ще продължи да следи отблизо генетичната и антигенна еволюция на вариантите на SARS-CoV-2, имунните отговори на инфекцията със SARS-CoV-2 и ваксинацията срещу COVID-19, както и ефективността на ваксините срещу COVID-19 срещу циркулиращите варианти . TAG-CO-VAC също ще продължи да се събира отново на всеки шест месеца, за да оцени последиците за антигенния състав на ваксината срещу COVID-19. На всяка среща ще бъдат издавани препоръки или за поддържане на текущия състав на ваксината, или за обмисляне на актуализации.