Обсъждане на актуализацията на Наредба за сексуално предаваните инфекции
Лица, които не са медицински специалисти, да не могат да предоставя информация за заболяването, предвижда актуализираната Наредба за сексуално предаваните инфекции, публикувана от МЗ за обществено обсъждане.
Актуализацията на Наредбата регламентира начина, вида на биологичните материали и местата, където могат да бъдат изследвани; лицата, които подлежат на скринин; кой и как ще информира за резултатите и мерките за разпространяване на инфекцията.
Според Наредбата лекарят, който е диагностицирал болен от сексуално предавана инфекция, е задължен да го информира за необходимите предпазни мерки при сексуален контакт, както и за необходимостта от извършване на профилактични и диагностични дейности по отношение на контактните му лица.
Лабораторни изследвания за сексуално предавана инфекция сифилис, гонорея и урогенитална хламидийна инфекция (УГХИ) ще се извършват след изразено информирано съгласие, при спазване
на противоепидемичните мерки срещу заразяване с кръвно преносими инфекции.
Лекарят, диагностицирал болен от изброените по-горе сексуално предавана инфекция, го
информира за необходимите предпазни мерки при сексуален контакт, както и за
необходимостта от извършване на профилактични и диагностични дейности по отношение
на контактните му лица.
Съобщаването на случаите на сифилис, гонорея и урогенитална хламидийна инфекция в РЗИ ще се извършва от центровете за кожно-венерически заболявания и кожно-венерологичните отделения; лабораториите, извършващи диагностика на сифилис, гонорея и урогенитална хламидийна инфекция; центровете по трансфузионна хематология и Националния център по трансфузионна хематология; всеки медицински специалист, който е открил случай на сифилис, гонорея или урогенитална хламидийна инфекция.
В Наредбата са определени и контактните лица, тъй като те подлежат на изследване, преглед и антибиотична профилактика или лечение. В същото време обаче съобщаването на положителен резултат от лабораторно изследване или на лице с клинични оплаквания, отговарящи на дефинициите за сифилис, гонорея и урогенитална хламидийна инфекция, е напълно анонимизирано, чрез вписване на код с определено съдържание. „Това позволява да се запази анонимността на заболялото лице, но от друга страна затруднява провеждането на задълбочено епидемиологично проучване с оглед откриване на контактни лица. В тези случаи отговорността остава на заболелия, който следва да информира своите партньори за евентуалната необходимост от проследяване“, пише в мотивите на МЗ.
На скрининг за сифилис подлежат новородени с кръв от пъпната връв, чиито майки нямат проведено изследване за сифилис (серологичен тест); жени по време на бременност и в случай на прекъсване на бременност; родилки, които не са изследвани за сифилис по време на бременността, преди раждане; лица с повишен риск за инфектиране със сексуално предавани инфекции – лица, практикуващи секс без предпазни средства и/или имащи множество сексуални партньори; лица, употребяващи интравенозно наркотици; мъже, които правят секс с мъже; жени, които имат сексуални контакти с мъже, които правят секс с мъже; лица с други СПИ или анамнестични данни за такива; сексуални партньори на лица със СПИ; лица, участващи в програми за лечение на зависимости; лица, жертви на трафик на хора; лица, пострадали от сексуално насилие; лица, изтърпяващи наказание „лишаване от свобода“.
Предвид спецификите в диагностиката и профилактиката на сифилис, гонорея и хламидийна урогенитална инфекции, в три последователни глави са описани съответните лабораторни методи и интерпретация на лабораторни резултати. Определени са случаите, при които се провежда лабораторна диагностика: скринингово изследване, диагностично изследване, при осъществяване на медицински научни изследвания и клинични изпитвания на лекарствени продукти и по желание на лицето.
Описани е подробно и последователността в лабораторните скринингови и диагностични изследвания и поведението за проследяване и лечение при новородени.
Пълния текст на проекта можете да видите ТУК.