Първи критики към бюджета: Много пари без реформа
„Този бюджет на НЗОК никак не е добър – много пари, но без реформа. Няма да получим по-качествено и по-достъпно здравеопазване“. Това заяви пред БНР д-р Николай Болтаджиев, член на Надзорния съвет на НЗОК.
Здравната каса ще разпределя бюджет от 9.5 млрд. лева през 2025 година.
„Има дисбаланси. Най-грубото нещо е, че бюджетът за болниците не е пропорционално увеличен. Той е увеличен с 16% при условие, че се очаква много голямо натоварване и тази година има голям недостиг. Трябваше да се отпуснат повече пари“.
Той подчерта, че когато е било взето решението за отпадане на лимитите, все още не се е плащала надлимитната дейност. „Тя започна да се изплаща едва когато ВКС върна на поста му управителя на Здравната каса Станимир Михайлов. Парите от сегашния бюджет стигнаха за 25% от тази дейност, но тя трябва да бъде изплатена цялата, а това са допълнителни 100 млн. лв., които не са предвидени в този бюджет“, подчерта д-р Николай Болтаджиев.
С течение на времето Касата стана бюджетна структура, обясни той.
„Бюджетът ѝ се нулира от година на година. Смениха управлението. Тя се управлява от членове на Надзора, които основно са от държавата. Последната стъпка беше политизирането – парламентът да слага управител на касата, а вече и подуправител. Всичко това спира извършването на реформи“.
Д-р Николай Болтаджиев предложи и някои възможни решения на проблема с финансирането на болниците.
Според него необходимо е да се адаптира персоналът в болниците съгласно клиничните пътеки, тъй както не достигат лекари, така има и много излишен персонал. „От друга страна може да се намалят изискванията към болниците и да се поевтини самата дейност. Без проблем може и много дейности да бъдат изнесени в доболничната помощ. Например очните операции“.
„По наредба се изисква по-малко персонал в болниците. Не стигат лекари, а болниците държат излишен персонал и плащат заплати. Могат да се намалят изискванията към болниците и да се поевтини самата дейност. Възможно е и да се изнесат много дейности, които да се извършват в доболничната помощ“, каза още той.