БЛС с първа крачка към задължително следдипломно обучение
Българският лекарски съюз (БЛС) с първа крачка към задължително следдипломно обучение. Съсловната организация проведе форум, на който „светна червената лампичка“ към всички институции. Това сподели пред БНР-Радио София д-р Николай Брънзалов, председател на БЛС.
„Надяваме се на бърза реакция, за да вървим напред. Европа и света има различни системи на следдипломна квалификация на медиците – доброволна (както е и у нас), хибридна и задължителна“, добави той.
Професията е много отговорна, медицината се развива бързо, знанията остаряват и се обновяват с развитието на технологиите .
„Пациентите имат все по-големи изисквания към нас. Квалифицираният лекар е от полза и за обществото, и за себе си. Преходът към задължителни обучения няма да стане веднага, трябва да има гратисен период, да се премине към хибриден вариант. Българските лекари са жадни за знания, но трябва да се промени нормативната уредба, да се регламентира и начинът на финансиране. Тази квалификация не бива да е с лични средства, както и да е в конфликт на интересите“, коментира още председателят на БЛС
Продължаващото обучение без съмнение е ключово в практикуването на медицината. Проблемите с управлението на ПМО от БЛС са два. Първият е, че БЛС като организация няма капацитет да провежда ПМО. Т.е. самите обучителни форуми ще бъдат организирани от други медицински и немедицински организации. По време на предишната активност на БЛС по тази тема основните регистрирани се оказаха фармацевтични фирми, рекламиращи своя продукт. Самото „обучение“ беше на много ниско ниво – по-скоро реклама, отколкото полезно за практиката. В този смисъл е важно кой ще организира обученията и какви ще са принципите на „точкуване“ за участие в подобен форум. Вторият проблем, произтичащ от първия е, че БЛС иска да РЕГИСТРИРА ПМО срещу заплащане. ПМО и сега се провежда и огромната част от лекарите участват в подобни форуми, организирани най-често от медицински дружества, тясносъсловни организации и комбинирани. В тях тематиката е значително по-полезна от чисто фарма-срещите. За да регистрират тези активности, организаторите ще трябва да платят на БЛС определена от БЛС сума за всеки сертификат. Естествено, организаторите ще включат и тази сума в таксите за участие, които плаща всеки лекар, за да слуша новостите. За какво? За да получим накрая 1 лист А4 с нашето име като участвали във форума, НО с определени от БЛС точки за неизвестно какво. Всичко това вече се повтаря за трети път, и този път ще бъде неуспешно, защото тази практика стимулира нискокачествените форуми да си платят повече на БЛС и да привлекат участници заради необходимостта от ДОКАЗВАНЕ на определен брой точки. И това ще умре. Защото за да работи една система, трябва „двигател“. БЛС не е в състояние да задвижи този процес, а камо ли да поддържа движението. И затова паразитира в организациите, реално загрижени за подобряване на качеството на медицинската дейност.