Режимът на работа „15 дни тук, 15 там“ на Югозападна болница и проблемът, който породи
Извънредно заседание на Общинския съвет в Сандански заради случая с починалото бебе в линейка. Два дни десетки протестират и освен оставки, поискаха общината да реши проблема със здравеопазването в града. Преди години поради липса на кадри бе направено обединение между болниците в Сандански и Петрич под името МБАЛ-Югозападна болница.
Режимът на работа обаче доведе до проблеми на пациентите и ограничаване на достъпа до качествено обслужване, защото двете болници се редуват да работят по 15 дни. Болните са принудени и в двата случая да пътуват по 25 км. в едната посока, за да търсят помощ при нужда.
Заседанието се проведе при засилено полицейско присъствие, а управителят на „Югозападна болница“ д-р Илия Тонев призова да се обсъжда само конкретния случай, а не МБАЛ-Югозападна болница:
„Събитията, които коментираме са се случили в Центъра за спешна медицинска помощ, а не в „Югозападна болница“, каза той.
Липсата на лекари там е огромна. От лечебното заведение посочват, че се налага на всеки специалист да работи извънредно. В част от отделенията 15 дни в месеца след 19:30 ч. дежурен е филиалът в Сандански, а в останалите 15 – този в Петрич.
„30 дни в месеца работят всички отделения денонощно и в двата града. Само в едната половина на месеца се налага след 19.30 ч. до 07.30 ч. на другата сутрин да се поема или Петрич, или Сандански заради намаления състав. За да може да съществува болницата, се налага в едната да се поемат нощните спешни повиквания 2 седмица. Имаме един неонатолог. Кой мисли, че той може да изкара 30 денонощия? Нощно време 2 седмици помагат колегите от Петрич, за да може той да вземе глътка въздух”, коментира в ефира на „Здравей, България” Мария Георгиева, административен секретар в приемния блок на „Югозападна болница”.
Според експерти вариантът две болници да се обединяват в една е обречен на неуспех. „Едни хора не знаят какво правят – първо да обясня, че такова нещо като болница две седмици тук, две седмици там, по закон не може да има, второ – болницата трябва да работи 24 часа, 7 дни от седмицата, затова е болница”, посочи адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
Спешните центрове в Петрич и Сандански не могат да осигурят качествена услуга, когато при тях дойде пациент в тежко състояние и минутите са решаващи за него. Те нямат избор освен да го транспортират на 25 км, които километри се увеличават, ако болният е от околните села.
“Това е жива рулетка на късмета, която си играе с живота на хората, оплакаха се протестиращите. Така се получи и с 29 -годишната Виолета, която потърсила Спешна помощ в Сандански заради начало на раждане. Но вместо лекарска помощ, я пратили с хапче спазмалгон у дома. След няколко часа тя отново дошла в Спешния център, но вече с изтекли води и започнало раждане. Линейката я праща за Петрич, а по пътя бебето се ражда и умира. Сега се разследват действията на всички имащи отношение по казуса.
Фелдшерът участвал в злополучното раждане в линейка е уволнен.
хахах!Да не се коментира тази болница уи нейния режим,.а ЦСМП?И директорът на болницата е виновен.Ако имаше ред и лекари не в режим “’15 на 15′,най-вероятно ннямаше да се стигне дотук.Фелдшерът не е упълномощено лице да преглежда родилката.Има си гинеколози,които са липсвали.Да,би трябвало оттук да се тръгне.
Значи само спешнияя е виновен,чче няма гинеколози,които трябва да водят раждане?А тази защо не е ходила на консултация и да има лекар,който да я насочи към лечебното заведдение“?Тези нямаали ли са лична кола,а заа всяко нещо викат линейки?Да,раждане е спешен случай,но пък когато не ти е за първи път,се допуска,че ще отидеш и със собстввен автомобил.На тези им е виновен цял свят само не и те.Що не видят в чужбина как ще бъдат глобени,ако е викната линейка за неспешно състояние и не могат с месеци да “помиришат “ лекар,камо ли да вземат направление за щяло и нещяло.