След фаталния край – коментар на адв. Мария Петрова и д-р Мими Виткова по случая с починалото бебе
„От това, което видях и чух, категорично мога да кажа, че едни хора не знаят какво правят. Такова нещо като болница две седмици тук, две – там, не може да съществува. Лечебното заведение трябва да работи 24 часа, седем дни в седмицата, затова е болница“, заяви адв. Мария Петрова, специалист по здравно, медицинско и фармацевтично право.
„Това се случва навсякъде в България, извън големите градове, най-вече София, където има струпване на частни болници“, каза Мария Петрова. Тя попита има ли въобще стандарт по акушерство и гинекология.
„От това, което видях и чух, категорично мога да кажа, че едни хора не знаят какво правят. Такова нещо като болница две седмици тук, две – там, не може да съществува. Лечебното заведение трябва да работи 24 часа, седем дни в седмицата, затова е болница“, заяви Петрова.
„Тази случка не е прецедент. Ще го констатираме на доста места в страната. Дефицитът на кадри е катастрофален. Най-страшното е, че не виждам никакви управленски мерки за коригиране. Сестрите отдавна са под критичния минимум. Относно недостига на лекари, особено в Спешна помощ, пет години дори са много докато потънем“, посочи д-р Виткова, бивш министър на здравеопазването. „Какво ще правим с петте общински болници в София, като говорим за свръхконцентрация – ще сливаме 2 и 4 Градска, т. е. ще закриваме публичната болнична помощ и ще остане само частната. Като дойде пандемията натоварихме умиращите общински и областни болници и чак когато цената на клиничните пътеки се качи достатъчно тогава частният сектор се включи“, каза бившият министър на здравеопазването.
Според нея ако има недостиг на кадри, трябва да се преструктурира болницата или да се намерят лекари. „Тук не е мястото да назидаваме лекарите, проблемът идва от лошото управление и от неспазването на законите“, категорична е адв. Петрова.
„Решението да се сливат две болници ни беше „продадено“ от бившия здравен министър като едва ли не много работещо и много добро“, напомни адвокатът по медицинско право. – Говорим си за хеликоптерни площадки, национална детска болница, стартъпи, но никой не предложи решение как ще се компенсира този кадрови дефицит. Не може да има лекар на разположение на телефон. Във всички частни болници в София има такива отделения. Време е да изискваме и от частните това, което изискваме от публичните, да ги товарим равнопоставено и като уравновесим пазара можем да постигнем някакъв баланс, но ще отнеме много време, и ще вземе жертви, каза Петрова.
„Този, който е направил въпросното обединение на болниците, да обясни как така хем го има родителното отделение, хем го няма“, запита бившият министър на здравеопазването.
1 Отговор
[…] След фаталния край – коментар на адв. Мария Петрова и д… […]