Д-р Илко Семерджиев: Ако всеки ден не напредваме, всеки ден изоставаме
Прогресивно намаляват средствата от бюджета за здравеопазване и това е голям проблем. Това каза пред NOVA NEWS бившият служебен вицепремиер и здравен министър д-р Илко Семерджиев, поканен да коментира политическата обстановка в страната.
Ако не се приеме бюджет за следващата година, според правилата ще се разполага с 1/12 част от тазгодишния бюджет. И за да илюстрира тенденцията към намаление, той цитира конкретни числа:
През 2022 г. МЗ е разполагало с 1 млрд. 197 млн. лв. за сектора. През 2023 г. сумата е със 118 млн. по-малко и възлиза на 1млрд. 078 млн. лв., през 2024 г. намалението е със 109 млн. лв., т.е. тази година е с 11 млн. лв. по-малко спрямо изходната точка.
По отношение на бюджета на НЗОК, за тази година средствата са 8 млрд. 163 млн. лв., и на базата на тригодишната прогноза, защото нямаме приет бюджет – за следващата средствата трябва да са 8 млрд. 764 млн. лв., което е близо 600 млн. лв. повече.
„Това е един нелош ръст, но предизвикателството ще отиде в тяхното разпределение“, каза д-р Семерджиев.
Той посочи още, че ако наистина държим да сме демократи и да имаме правова държава, трябваше да бъде спазен законът и проектът за бюджет да бъде внесен до края на октомври и вече да се дебатира по него.
Д-р Семерджиев коментира и темата за медиците, които напускат страната, за да работят в страни от ЕС, като подчерта, че тази тенденция е преобърната през последните години.
„При влизането на страната ни в ЕС годишно са напускали между 600 и 700 лекари и между 400 и 500 медицински сестри. По данни за миналата година страната са напуснали 167 лекари и 46 медицински сестри, т.е. системата е станала малко по-атрактивна за тях и те остават“, посочи бившият здравен министър.
Той цитира и данни от НСИ, според които в момента у нас работят 29 911 лекари и 28 827 медицински сестри.
По думите му, оптималното съотношение, за да има качество, е лекар – медсестра 1:3, минималното е 1:2, а при нас сега то е под 1:1, което означава, че имаме ниша за 30 000 медицински сестри.
Коментирайки темата за остойностчване на лекарския труд, д-р Семердижиев припомни, че обещания за такава наредба е имало от страна на много здравни министри, но досега това не се е случило.
„Ако това се направи, неправилното преразпределение на между колегиите и специалностите ще бъде изгладено. Има пари в здравеопазването, но те се преразпределят по един несправедлив начин“, категоричен бе бившият здравен министър.
По думите му, този модел може да се приложи и за медицинските сестри.
Д-р Семерджиев се спря и на необходимостта от решаване на други проблеми, с което могат де са преодолеят тези несправедливости.
Според него на първо място е важно да се съберат здравните вноски от здравнонеосигурените, които по данни на НАП са близо 1 млн. души.
Също така да няма привилегии, които са несправедливи – държавните служители, работещите в сигурността и отбраната не плащат като останалите 8% вноска, разпределена между работодател и работник, а по-малко.
„Така държавата си спестява милиони, но това е за сметка на здравеопазването“, подчерта д-р Семерджиев.
По думите му третата мярка, след като се предприемат първите две, е да се види какви средства липсват и как ще бъдат попълнени.
Той припомни още, че приемането на наредба за остойностяването на лекарския труд е било заложено като намерение и от новия председател на БЛС д-р Николай Брънзалов и изрази надежда, че това ще се случи.
Коментирайки политическата обстановка в страната и в частност избора на председател на народното събрание, Илко Семерджиев, изрази мнение, че парламентарна група има правото да предложи председател на НС, но когато нямаш мнозинство, трябва да започнеш преговори. Ние не виждаме да се водят преговори в парламента. За мен е най-добре преговорите да се водят преди изборите. Нашата коалиция 1997 година беше формирана точно така – с преговори преди изборите. Разговорите по медиите не са преговори, а в момента виждаме само това – размяна на реплики.
„Ясно е, че първата сила трябва поеме инициативата за преговори, но и вторите трябва да изчакат, а не първи да дават изявление. Това е детинско. Не може да си втори и първи да инициираш срещи и разговори. За мен има още някакъв шанс да се състави редовен кабинет. На първо място трябва да се отвори възможността за разговори и парламентът да заработи. Първият трябва да поеме инициативата и да предложи преговори, разговори, нещо. Не може само да казваш – аз съм най-големият и искам това“, завърши коментара си д-р Илко Семерджиев.