Защо стачкуват лекарите в Кипър
Лекарите в държавните болници в Кипър, включително спешните отделения, започват тази сутрин 48-часова стачка. Държавата няма да се поддаде на натиск, който не е в центъра на интереса на обществото като цяло, заяви президентът Никос Христодулидис в понеделник вечерта по повод кризата в здравния сектор.
Причината – разногласия между двата лекарски синдиката и Държавната организация за здравни услуги, която управлява държавните болници. След многобройни срещи до понеделник следобед те не постигнаха споразумение за размера на финансовите компенсации за лекарите за миналата година.
По време на стачката спешните отделения ще обслужват само случаите, в които животът на пациентите е застрашен, а планираните операции, прегледи, процедури, включително химиотерапия, ще бъдат отложени, отбелязва кипърският информационен сайт „Филенюз“.
Лекарите настояват, че за миналата година трябва да получат 4,5 милиона евро под формата на финансово стимулиране. Организация за държавни здравни услуги им предложи през юли 4,1 милиона евро, но лекарските профсъюзи отхвърлиха предложението. След това независим одит изчисли, че сумата трябва да бъде 2,5 милиона евро, което предизвика недоволството сред лекарите, уточнява „Сайпръс мейл“.
Държавата предлага допълнително заплащане на 2,5 млн. евро, определени от проучване на приходите в болниците от независима одиторска фирма. Профсъюзите обаче искат още 2 млн. евро над тях.
За миналата година организацията на държавните болници вече е изплатила 16 млн. евро бонуси. По нейни данни лекарите в тях получават годишни заплати от около 150 000 евро.
Здравният министър Михалис Дамянос нарече стачката „изнудване“, тъй като ще засегне много пациенти в големите областни болници.
В тях се отлагат всички планови операции и амбулаторни прегледи, а спешните отделения ще обслужват само животозастрашаващи случаи.
Предприети са мерки, за да се гарантира лечението на нуждаещите се, включително с пренасочване към частните болници, съобщиха здравните власти.