СЗО: Военните конфликти и лекарите, намерили смъртта си в тях
От 1 януари до 18 ноември 2024 г., в света са регистрирани общо 1246 атаки срещу медицински структури – здравни заведения, медицински транспорт и здравни работници в 13 държави или територии, убити са 730 медици и са ранени 1255, съобщи СЗО, позовавайки се на данни от Системата за наблюдение на атаките срещу здравеопазването (SSA).
От 7 октомври 2023 г. 47% от атаките срещу здравеопазването – 65 от 137 – са се оказали фатални за поне един здравен работник или пациент в Ливан към 21 ноември 2024 г. Повече здравни работници и пациенти са били убити пропорционално в Ливан, отколкото в Украйна и Газа.
За сравнение, глобалната средна стойност е 13,3%, въз основа на данните на SSA от 13 държави или територии, които са съобщили за атаки през същия период, 7 октомври 2023 г. – 18 ноември 2024 г. – сред които Украйна, Судан и окупираната палестински територия (oPt). В случая на oPt, 9,6% от общия брой инциденти са довели до смъртта на поне един медицински специалист или пациент.
Според SSA 226 здравни работници и пациенти са били убити в Ливан и 199 ранени между 7 октомври 2023 г. и 18 ноември 2024 г.
През същия период SSA регистрира общо 1401 атаки срещу здравето в OPT, Ливан и Израел – 1196 в OPT, 137 в Ливан и 68 в Израел.
Гражданското здравеопазване има специална защита
„Тези цифри отново разкриват изключително тревожен модел. Това е недвусмислено – лишаването на цивилни от достъп до животоспасяващи грижи и насочването към доставчиците на здравни услуги е нарушение на международното хуманитарно право. Законът забранява използването на здравни заведения за военни цели – и дори да е така, се прилагат строги условия за предприемане на действия срещу тях, включително задължение за предупреждение и изчакване след предупреждение“, каза представителят на СЗО в Ливан д-р Абдинасир Абубакар.
Международното хуманитарно право гласи, че здравните работници и съоръжения трябва винаги да бъдат защитавани при въоръжени конфликти и никога да не бъдат нападани. Здравните заведения не трябва да се използват за военни цели и трябва да има отговорност за злоупотребата със здравни заведения.
„Трябва да има последствия за неспазване на международното право и винаги трябва да се спазват принципите на предпазливост, разграничение и пропорционалност. Беше казано и преди, безразборните атаки срещу здравеопазването са нарушение на правата на човека и международното право, което не може да стане новото нормално, нито в Газа, нито в Ливан, никъде“, каза регионалният директор на СЗО за Източното Средиземноморие д-р Ханан Балхи.
По-голямата част от инцидентите в Ливан засягат здравните работници
По-голямата част (68%) от инцидентите в Ливан, регистрирани от SSA, са засегнали здравния персонал, модел, наблюдаван многократно през последните няколко години, включително в Газа през изминалата година. В Ливан приблизително 63% са засегнали здравния транспорт и 26% са засегнали здравните заведения.
Атаките срещу здравеопазването са ударени два пъти. Първо, когато здравните работници загубят живота си или когато здравен център бъде унищожен, и отново през следващите седмици и месеци, когато ранените не могат да бъдат лекувани, тези, които са зависими от редовни грижи, не ги получават и когато децата могат да да не се имунизират.
„Броят на жертвите сред здравните работници от този мащаб би изтощил всяка страна, не само Ливан. Но това, което цифрите сами по себе си не могат да предадат, е дългосрочното въздействие, пропуснатите лечения за здравословни проблеми, жените и момичетата, лишени от достъп до услуги за майчино, сексуално и репродуктивно здраве, недиагностицирани лечими заболявания и в крайна сметка изгубените животи поради липсата на здравеопазване. Това е въздействието, което е трудно да се определи количествено“, каза д-р Абубакар.
1 от 10 болници в Ливан е пряко засегната
Колкото по-голям е ударът върху работната сила в здравеопазването, толкова по-слаба е дългосрочната способност на една страна да се възстанови от криза и да предостави здравни грижи в следконфликтна среда
Ливан е страна с по-нисък среден доход с доста напреднала здравна система, която беше силно засегната от множество кризи през последните години. След като военните действия в Ливан ескалираха през септември 2024 г., нарастващият брой атаки срещу здравето причини допълнително напрежение върху и без това претоварената система.
Днес здравната система на страната е подложена на изключително напрежение, като 15 от 153 болници са спрели да работят или функционират само частично. Набатие, например, една от 8-те провинции на Ливан, е загубила 40% от капацитета на болничните си легла.
„Атаки срещу здравеопазването от такъв мащаб осакатяват здравната система, когато тези, чийто живот зависи от нея, се нуждаят най-много от нея. Освен загубата на живот, смъртта на здравни работници е загуба на години инвестиции и ключов ресурс за една крехка страна, която върви напред“, заключи д-р Балки.