Доклад: 65 милиона лева икономически загуби от болнични на пациенти с ревматоидни заболявания
Българската икономика губи годишно 65 мнл. лв. от болнични на хора с ревматоидни заболявания. Всеки втори пациент харчи поне 100 лв. за лечение месечно. Това показват данни на Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването (АПАЗ).
В България броят на пациентите с ревматични заболявания като ревматоиден артрит, псориатичен артрит и анкилозиращ спондилит непрекъснато нараства. Между 2020 и 2023 г. се отчита значително увеличение на амбулаторни процедури № 42 и № 38 с 57% и 60%, както и ръст от над 50% при пациенти по клинична пътека КП 90.
Ревматичните заболявания водят до загуба на работоспособност – през 2023 г. загубените работни дни вследствие на ревматични заболявания възлизат на 89 000, което генерира икономически загуби от около 65 милиона лева. Най-големите са свързани със серопозитивния ревматоиден артрит, който води до загуба на 35 773 работни дни и разходи за икономиката от над 2,6 милиона лева. Пациентите понасят сериозно финансово бреме поради нуждата от лечение.
Средният годишен личен разход на пациент възлиза на 1000 лв., а в случай на необходимост от медицинско изделие като изкуствена става, сумата може да надвиши 4500 лв. Пациентите са задължени на всеки шест месеца да преминават през административна процедура за подновяване на скъпоструващи медикаменти. Въпреки че ревматоидните заболявания засягат хора в цялата страна, експертни лекарски комисии (ЕЛК) са разположени само в пет града. Това налага редовно пътуване за голям брой хор, трябва да посещават комисии в София (55%), Пловдив (15%) и Варна (5%), Плевен и Бургас (25%).
Проучването подчертава още необходимостта от реформи по отношение на достъпа до лечение на пациентите с ревматологични заболявания. Спешно трябва да се оптимизират амбулаторните процедури и управлението на ресурсите, за да се намали финансовата тежест върху пациентите. Например, синхронизирането на срока на електронните рецепти с продължителността на терапевтичните протоколи може да облекчи пациентите от необходимостта да посещават лекар само за издаване на рецепта.
Докладът на Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването, изготвен от Експертния клуб за икономика и политика – ЕКИП, посочва предизвикателства, свързани с лечението на ревматични заболявания в България. В доклада е поставен специален фокус върху икономическите, административните и социалните предизвикателства, пред които са изправени пациентитете с ревматологични заболявания.