Ново признание за проф. д-р Ивайло Търнев
Проф. д-р Ивайло Търнев бе удостоен със специалната награда на НБУ за хуманитаристика „Богдан Богданов“. Наградата му бе връчена за неговите изключителни научни и преподавателски постижения, за откритията му в областта на медицината, за приноса му към обществото, за човечността, за добротата и съпричастността, съпътстващи целия негов досегашен професионален път.
Проф. Ивайло Търнев е ръководител на Клиниката по нервни болести и на Експертния център за наследствени неврологични и метаболитни заболявания в УМБАЛ „Александровска“, и председател на Българското дружество по невромускулни заболявания, член е на Националната комисия по редки болести при МЗ и консултант на НЗОК по нервни и редки болести. Преподавател е в департамента „Когнитивна наука и психология“ на НБУ и в Катедрата по неврология на Медицинския университет, София. Автор е на над 400 научни публикации, 180 от които са в международни списания. Съавтор е на 10 учебника. Цитиран е над 12 000 пъти.
Наградата за хуманитаристика „Богдан Богданов“ е учредена 2016 г. от Настоятелството на Нов български университет в памет на проф. Богдан Богданов – създател на НБУ, класически филолог, изтъкнат учен в областта на науките за човека и обществото, на изкуството и културата, и университетски мениджър. Наградата е национална, присъжда се ежегодно, на конкурсен принцип, за постижения в сферата на хуманитаристиката в български контекст. Нейни достойни носители са: световната оперна прима Райна Кабаиванска, проф. Цочо Бояджиев, проф. Георги Фотев, диригентът Найден Тодоров, проф. Михаил Неделчев, поетът Борис Христов и др.
Ръководеният от него екип открива и провежда клинико-генетично проучване за първи път в света на петнадесет нови наследствени заболявания.
В продължение на повече от три десетилетия чрез фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ и Националната мрежа на здравните медиатори като лекар и общественик проф. Търнев е ангажиран с подобряване достъпа до здравеопазване на хората от уязвимите общности у нас. Разработва и провежда профилактични програми за превенция на социално значими и наследствени заболявания. Разработва програма за здравни медиатори, която е най-устойчивата интеграционна политика у нас. В момента 332 здравни медиатори работят в 151 общини в страната. Българският модел на здравните медиатори, определен като уникален и добра практика, с негово участие е въведен в Северна Македония, Сърбия и Словакия. Подготвя медицински кадри от ромската общност.
За постиженията си в научноизследователската дейност проф. Търнев получава редица престижни награди: двукратно наградата „Питагор“ на МОН за изключителни постижения в медицината и общественото здраве; наградата „Лекар на годината“ за иновативна медицина на БЛС; наградата „Златна монета „Писменост“ на Съвета на Европейската научна и културна общност за значим принос към развитието на българската наука; Национална медицинска награда за цялостен принос в медицината на VIP Communication; награда на Института за редки болести за изключителен принос по редки болести; наградата „Панацея“ на МУ – София за особени приноси при реализацията на преподаването, научноизследователската и експертната дейност и др.
Във връзка с обществената му дейност проф. Търнев също получава редица награди: наградата за гражданска доблест „Паница“ – 2008 за дейността му по осигуряване на достъп до здравеопазване на хората от малцинствата и утвърждаването на ролята на здравния медиатор; наградата „Посланик на доброто“ на Агенцията за закрила на детето; званието „Почетен гражданин на Лом“. През 2010 г. БНТ и в. „24 часа“ го номинират за един от достойните българи; получава приза „Най-добър човек“ на Националния алианс по редки болести. Той е един от най-добрите лекари, избран от „Дарик радио“, и един от „Лекарите, на които вярваме“ в инициативата на в. „24 часа“.