КС: Има ли право НЗОК да определя минимални прагове на заплатите на медиците
Във ВАС е постъпило искане за разглеждане на казуса по делото, заведено от Националното сдружение на частните болници заедно с Българската болнична асоциация, Сдружението на общинските болници в България и Асоциацията на университетски болници, съобщиха от неправителствената организация – ЦЗПЗ.
Казусът засяга Закона за здравно осигуряване, а въпросът, който поставя дали здравната каса има право да определя минимални прагове на заплатите на медиците, както и дали има право да дава целеви средства на публичните болници за тази цел (чл. 55, ал. 2, т. 3б и 3в.).
Промените, които атакуват болниците бяха направени в началото на 2023 г. по настояване на ПП-ДБ и ГЕРБ. Целта беше да се повишат заплатите на медиците насилствено, тъй като мениджърите на повечето болници заявиха, че нямат средства да изпълнят минималните прагове, които искат синдикатите. Политиците обаче решиха, че ще ги задължат като заложат това условие в ЗЗО и осигурят целеви средства за общинските и държавни болници, които са в по-лошо финансово положение от частните. Още тогава промените срещнаха силната съпротива от страна на лечебните заведения, но въпреки това бяха приети. Това доведе и до завеждане на делото от страната четирите болнични асоциации във ВАС.
ВАС, позовавайки се на практиката на Европейската комисия и Съда на Европейския съюз, мотивира въвеждането на изисквания относно основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти, работещи в лечебни заведения за болнична помощ в изпълнение на договори с НЗОК, които са не по-малко благоприятни от предвидените в КТД, както и за методиката за финансиране на медицински персонал в лечебни заведения в труднодостъпни и/или отдалечени райони, противоречи на принципа на правовата държава нормативните актове да са ясни, точни и непротиворечиви.
„Практиката на Европейската комисия и Съда на Европейския съюз приема за безспорно, че „дейността по предоставяне на болнични грижи се квалифицира като стопанска, като се счита, че същата трябва да се разграничи от „управлението на националната система за здравеопазване“, осъществявано от публични органи в рамките на властническите им правомощия“.