Ако НЗОК намали цената на клиничните пътеки, ще последва протест
„Желанието от страна на Националната здравноосигурителна каса е да компенсира ръста на разходите за болнична помощ в бюджета, което ще доведе до протести“. Така здравният икономист Аркади Шарков започна коментара си за дебата за временно редуциране на цените на клиничните пътеки поради преразхода в болничната помощ, пред Bulgaria ON AIR.
Става въпрос за преразход от 300 млн. лв. в болничната помощ.
Според Шарков основните причини за увеличението на разходите са две: отложеното търсене на медицинска помощ след пандемията от Ковид-19 и падането на болничните лимити след решението на Конституционния съд, което е довело до увеличаване на пациентите в болниците. Този преразход се дължи на множество фактори.
По думите му желанието от страна на НЗОК да се задейства клаузата в НРД да бъдат редуцирани цените на клиничните пътеки при такъв преразход, за да може да се редуцира ръстът на разхода за болнична помощ, ще доведе до протести.
„От БЛС в момента остра нота срещу подобни действия. Проблемът е, че не НЗОК решава какво ще се случи със собствения ѝ бюджет. От Министерството на финансите са категорични, че бюджетът трябва да бъде изпълнен счетоводно, дори и с цената на такива редукции. Такива редукции обаче не трябва да бъдат правени“, категоричен беше Шарков.
Според него проблемите с недофинансирането и управлението на здравните заведения не могат да бъдат решени без необходимите политически решения.
„Тук говорим за дефицит на кадри в управлението на определени направления, а освен това е необходимо да се инвестира в производството на медицински сестри и в тяхното заплащане“, каза здравният икономист, отбелязвайки, че недостатъчният човешки ресурс също е фактор за неефективността на системата“, каза Шарков.
Той отбеляза и важността на доболничната помощ, за които вече са отпуснати повече средства. „Проблемът в случая е, че извънболничната помощ няма да бъде актуализиран в бюджета за 2025 г., за разлика от парите за болничната помощ и лекарствата. Тук важността е да бъде акцентирано в информираността на гражданите, така че хората да започнат да се обръщат по-често към личните си лекари и специалистите в извънболничната помощ, вместо директно да се насочват към болниците“, каза Аркади Шарков.
1 Отговор
[…] […]