Адвокатът Мария Петрова: Акцията на полицията в Онкодиспансера във Враца е акция по сплашване
Акцията на полицията в Онкодиспансера във Враца е акция по сплашване – така смята адвокатът по медицинско право Мария Петрова. В студиото на „Денят започва“ тя заяви, че центърът има много дела със Здравната каса и всички до момента с изключение на едно, са решени в полза на Комплексния онкологичен център във Враца.

Самият факт, че няма обвинение, говори в полза на това, че някой си затвърди позицията с изборния резултат и сега демонстрира активност.
Според адв. Петрова, това на което трябва да се обърне внимание е, че Общинския съвет в града дълги години е погазвал закона, допускайки, лице без необходимата квалификация – в случая без онкологияна специалност, да ръководи лечебно заведение с онкологична насоченост.
Припомняме, яе д-р Григор Томов се разследва от Софийската окръжна прокуратура за източване на пари от Здравната каса и недобро управление, от което са последвали значителни щети в особено големи размери. Управителят обаче отрече обвиненията срещу него и определи ситуацията като „фарс“.
„Законът за лечебните заведения ясно казва, че управител на КОЦ може да бъде лекар със специалност отделно притежавайки специалност онкология или медицинска онкология. Аз вчера проверих в регистъра, д-р Томов има специалност по дерматология, по социална медицина има и курс по здравен мениджмънт, но по закон той няма специалност онкология и първият въпрос, който аз бих задала на Общинския съвет е как са допуснали на грешно правно основание, защото прочетох и документите от конкурса изобщо такъв човек да бъде управител, без да поставям неговите управленски качества под въпрос“, каза адв. Мария Петрова, спрцислист по здравно, медицинско и фармацевтично право.
Без да коментира управленските каяества на д-р Томов, адвокат Петрова подяерта, че според документите, той няма изискваната от закона квалификация за заематара длъжност.
Адв. Петрова не допуска вероятността НЗОК да е инициатор на кампанията срещу д-р Томов, защото КОЦ-Враца е спечелила всиачки дела, с изключение на едно, срещу НЗОК.
КОЦ – Враца е едно от 14-те лечебни заведени, което получи финансиране за нова апаратура по Плана за устойчивост и развитие и това също може да означава засегнато финансови интереси.
Що се касае до прословутото „източване на касата“, въпросът за това кой допусна една часна онкологична болница да купува лекарствата пет пъти по-скъпо и след това да говорим за механизъм за осредняване на парите, остава открит.
„Въвеждането на обществени поръчки за всички лечебни заведения за ме е абсолютно задължително“, категорична е адв. Петрова. Защото държавните, да ги наречем, болници провеждат много тежки процедура за закупуване на лекарства, частните – не. Отделно това буди съмнение и за нечии финансови интереси.
Тя припомни казуса с КОЦ – Шумен, за който преди месеци се направи опит да бъде разпарчатен, а седмици след това се направи първа копка за частна болница във Варна. Едва ли тези събития са случайни, сподели адвокатът.
НЗОК, сключваки договори със всеки, независимо дали имаме нужда от него, безхаберно харчи парите на данъкоплатците за едни, за сметка на други.
Адв. Петрова припомни и Националния раков план, приет през ноември 2023 г. с профизорен бюджет – т.е. беше ясно колко пари ще се вложат. Никой обаче не заложи това перо в бюджета. Така яе извън НРД имаме една стратегия само на хартия за превенция, профилактика и т.н.
Вижте целия разговор във видеото.
2 Отговори
[…] Адвокатът Мария Петрова: Акцията на полицията в Онкоди… […]
[…] Адвокатът Мария Петрова: Акцията на полицията в Онкоди… […]