Помощник-фармацевтите гневно: Лъжа е, че не сме изучавали фармакология, токсикология и фармацевтични грижи
От Българската асоциация на помощник-фармацевтите категорично отхвърлят внушението, че исканата от тях промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина е опасна за здравето на пациентите. С открито писмо от организацията отговориха на изказвания пред медиите от страна на председателя на Българския фармацевтичен съюз (БФС) Димитър Маринов за образованието, обучението, професионалния капацитет и статута на помощник-фармацевтите.
От асоциацията са възмутени от спекулативното според тях твърдение, че протестът им обслужва „икономически интереси на едни големи структури, които искат да извършват търговия ширпотреба“.
Помощник-фармацевтите са категорични, че протестът им не е дирижиран и организиран от икономически и политически структури, а е провокиран от липсата на политическа воля за вникване в проблема и реформиране на законодателството. Те искат нормативната уредба да отрази действителното правно и фактическо положение в България, европейските тенденции и препоръки. От Българската асоциация на помощник-фармацевтите посочват още, че съсловието е достатъчно единно, мотивирано и достойно, за да се самоорганизира.
„Категорично протестираме срещу лъжата, че не изучаваме фармакология, токсикология и фармацевтични грижи! Напротив! Изучаваме освен тези дисциплини, но и много други, които се изучават и в курса за магистър-фармацевти, но, разбираемо в по-малък хорариум от нас, с оглед по-ниската образователна степен – бакалавър по чл.42 точка 2, буква „а“от Закона за висшето образование (ЗВО), с която ние се дипломираме“, се изтъква в отвореното писмо.
Помощник-фармацевтите изброяват подробно и какво изучават: Латински език, Висша математика. Информационни технологии, Обща и неорганична химия, Органична химия, Аналитична химия, Биология, Анатомия и физиология на човека, Микробиология и вирусология, Биохимия, Патоанатомия и патофизиология, Фармацевтична ботаника, Фармакология, Токсикология, Фармакогнозия, Фармацевтична химия, Технология на лекарствените форми, Социална фармация и фармацевтично законодателство, Хигиена и екология, Биофармация и фармакокинетика, Фармацевтични грижи, Броматология, Фитотерапия, Медицинска психология, Социология, Медицински изделия, Медицинска етика и деонтология, Медицина на бедствените ситуации.
„Категорично протестираме срещу безпочвеното твърдение, че не сме фармацевти! Ние не сме нефармацевтите в аптеките! Ние не сме помощник на фармацевта, а „помощник-фармацевти“, подчертават от асоциацията.
В откритото писмо се посочва още, че професията на помощник-фармацевта е в списъка на регулираните професии в България и в Национална класификация на професиите и длъжностите (НКПД 2011) е записана „3213 „помощник-фармацевт“!
Помощник-фармацевтите отхвърлят твърденията, че искат професионалните им права да бъдат приравнени с тези на магистър-фармацевта. Те отбелязват, че магистър-фармацевтите, с които работят в екип, могат да изпълняват самостоятелно всички дейности по приготвяне, отпускане, консултиране на лекарствени продукти без и по лекарско предписание, да ръководят екип и да са лицензоносители за здравни заведения.
Помощник-фармацевтите настояват да имат възможност да отпускат самостоятелно лекарствени средства без лекарско предписание, което и в момента по закон е разрешено в дрогерии и аптеки по селата. Те искат същ да могат да отпускат лекарствени средства по лекарско предписание под ръководството и контрола на магистър фармацевт. От асоциацията обясняват, че това е реален факт в България от 60 години и е законна практика в ЕС.
От организацията отхвърлят твърденията, че искат да консултират пациенти за лекарства по лекарско предписание и че нямат необходимите знания и капацитет, за да консултират клиентите за хранителни добавки, каквито се предлагат и в хранителни магазини. Помощник-фармацевтите допълват, че голяма част от тях имат едногодишна следдипломна квалификация: „Консултант по хранителни добавки“.
„Категорично протестираме срещу подобни зловредни изказвания, които внасят излишно напрежение и полемика в сектора. И нещо още по-важно: освен, че вредят на професионалния имидж на 4000 помощник фармацевта, тези неверни твърдения са и едно много лошо послание към обществото“, се изтъква в отвореното писмо и се заявява също, че такива твърдения объркват и всяват несигурност у пациентите, които и без друго се притесняват да посещават аптеките при здравословен проблем.
„Исканата от нас промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина няма да е компромис, авантюра или узаконяване на единични случаи на незаконен „алъш-вериш“! Напротив! Предлаганата от нас промяна ще отрази действителното правно и фактическо положение в България, ще се постигне единна правна регулация в Европейския регион съобразена с Акта на Световната здравна организация от 2019 г. относно правната регулация на аптеките в Европейския регион, ще се съобрази с препоръката на СЗО от 09.05.2022 г., ще отрази обучението и дипломите ни, ще се ангажира юридическата отговорност на помощник-фармацевтите, съответстваща на квалификацията им“, изтъкват помощник-фармацевтите.
Те призовават своите преподаватели и работодатели, медицинските специалисти и пациентите да се разграничат от твърденията, които характеризират помощник-фармацевтите като неквалифицирани кадри без фармацевтично образование, чиито искания крият риск за здравето на пациентите.
„Ние не сме случайно попаднали в аптеките! Ние сме там от 60 години, с дипломи, получени с много труд и със знания, придобити в медицински колежи, за да бъдем в полза на здравеопазването в България, се казва още в отвореното писмо от Българската асоциация на помощник-фармацевтите.