Проф. Анна-Мария Борисова: Начинът на живот – ключ към риска от диабет
Около 380 хиляди българи имат диабет тип 2, но не знаят. Това са половината от хората, страдащи от хроничното заболяване, показват данни от скрининг, проведен през 2024-а година от Българското дружество по ендокринология. Tova oбясни ендокринологът проф. Анна-Мария Борисова в студиото на БНР.

Ако през 2006 година близо 8% от българите са били с диабет тип 2, то през 2024-та година този процент достига 16. Това са 770 хиляди души, каза още проф. Борисова, ръководител на всички четири скрининга, проведени през този период.
Специфични за жените рискови фактори за диабет са предшестващ гестационен диабет и поликистоза на яйчниците. Общите и за двата пола са напредналата възраст, затлъстяването, хипертонията, нарушенията в липидите, фамилната обремененост.
Начинът на живот е определящ, подчертава специалистът. Не всяко преддиабетно състояние води непременно до диабет, но той трябва да вземе мерки – сваляне на тегло, двигателна активност, допълнително лечение.
Промяната на хранителния режим според проф. Борисова не означава човек да влиза и излиза от диета, а по-скоро постоянство и спазване на прости правила – например движение след трите основни хранения за деня.
За да бъдат открити тези 380 хиляди души, които не знаят, че имат диабет, е нужно българите между 20 и 79 години да се изследват профилактично, най-добре по стандарта с приемане на глюкоза и измерване на кръвната захар. Така може да се хване и предиабетно състояние, в каквото са над 235 хиляди души у нас по данни на Международната диабетна федерация.
А за да се определи риска от развитие на диабет, се използва въпросник, озаглавен FINDRISC, обясни проф. Михаил Боянов от Клиниката по ендокринология в Александровска болница.
„Идеята на въпросника е да отграничи хората с много нисък риск и почти сигурно са здрави от тези, които имат повишен риск. Всеки въпрос получава по няколко точки. Като се сборуват, се решава дали лицето е рисково или не и дали продължаваме с лабораторна диагностика.“