Предлагат проф. Боряна Слънчева и проф. Ивайло Търнев за награждаване с ордени „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие
Министерският съвет предлага проф. Боряна Слънчева и проф. Ивайло Търнев за награждаване с ордени „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие. Това съобщават от правителствената пресслужба.

Отличието се предлага за приноса им за развитието на медицинската наука и практика в областта на педиатрията и неонатологията в Република България, както и за развитието на медицинската наука и за общественото здраве в Република България.
Проф. д-р Боряна Слънчева е родена на 2 април 1955 г. През 1979 г. завършва „Медицина“ в Медицинска академия-София. Има придобити три специалности – педиатрия, неонатология и здравен мениджмънт.
Кариерата й започва през 1980 г. в СБАЛАГ Майчин дом, като вече 44 години, работи като специалист по неонатология и педиатрия, а от 2001 г. е началник на Клиниката по неонатология в лечебното заведение. През 2005 г. защитава дисертация за образователно- научна степен „доктор“ на тема „Бъбречна функция при рискови новородени с ниско и екстремно ниско тегло“. През 2006 г. след конкурс е избрана за доцент по неонатология, а през 2013 г. – за професор по неонатология към Медицински университет – София.
Слънчева работи от 1980 г. в болница „Майчин дом“, а от 2001 г. е началник на Клиниката по неонатология в лечебното заведение. Тя е основоположник на българската школа по неонатология, учител и ментор на множество български неонатолози. Автор е на над 85 научни труда, публикувани в специализирани медицински научни издания. Работи върху проблемите в адаптацията при недоносени с много ниско и екстремно ниско тегло при раждането. Участва в проучвания, свързани с особеностите на бъбречната функция при недоносените деца. Водещ изследовател е в разработване на програма за профилактика на мозъчните кръвоизливи при деца с ниско и екстремно ниско тегло.
Благодарение на нейната упоритост, отдаденост, висок професионализъм и хуманизъм тя, съвместно с ръководения от нея екип създадоха в СБАЛАГ „Майчин дом“ най-големия и реномиран център по неонатология на Балканите. Проф. Слънчева е дългогодишен национален консултант по неонатология и главен координатор на експертния съвет по неонатология към Министерство на здравеопазването. Член е на Българската асоциация по неонатология и на Българското дружество по акушерство и гинекология.
Приносът ѝ за развитието на медицината, в частност на неонатологията и педиатрията в България, е от изключително значение и е високо оценен от медицинската общност. Името ѝ е символ на безупречен професионализъм, висок морал, отдаденост и не на последно място – любов към професията, посочват от провителствената пресслужба.
Проф. Търнев има 357 научни публикации, 170 от които в международни списания с импакт фактор, цитиран е над 12 000 пъти, като повече от 10 000 цитати са в чуждестранни списания. Съавтор е на 10 монографии, три от които са издадени в чужбина, както и на 5 учебника.
Освен изявен лекар и учен, проф. Търнев е преподавател към Катедрата по нервни болести на Медицински университет – София и към Департамент „Когнитивна наука и психология“ в Нов български университет. Също така е хоноруван преподавател по невропсихология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и в Югозападния университет „Неофит Бозвели“. Бил е научен ръководител на 21 докторанта.
Проф. Търнев работи активно и в областта на общественото здраве, като е реализирал множество социални проекти, насочени към подобряването на достъпа на уязвимите малцинствени групи до здравеопазване. Основен акцент в дейността му е поставен върху превенцията на социално-значимите и наследствени заболявания сред социално изолираните групи. Развива концепцията за професията „Здравен медиатор“ и участва активно за развитието й в България, като разработва и акредитира програма, провежда обучения и мониторинг, организира конкурси и участва в избор на здравни медиатори.
Активно участва и в дейността на неправителствени организации като председател на Фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ и като член на ръководството на Фондация „Невронауки и поведение“ и на Сдружение „Национална мрежа на здравните медиатори“.
Проектът на решение за награждаването на проф. Търнев с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – огърлие е в съответствие с политиката на правителството за поощряване на изявените български граждани, които имат значим принос към обществото, отбелязват още от пресслужбата на Министерския съвет.