Eвропейската федерация на синдикатите настоява за социален диалог в сектор „Здравепопазване“ и сключване на отраслов КTД в България
Европейската федерация на синдикатите от обществените услуги (EPSU), която представлява 8 млн. работещи в публичния сектор, настоява за възстановяване на социалния диалог в сектор „Здравепопазване“ в България и сключване на отраслов Колективен трудов договор.
Федерацията на синдикатите в здравеопазването – КНСБ информира EPSU за съпротивата на работодателските организации за сключване на КТД в сектора и пасивното поведение на държавата и помоли за солидарност и подкрепа. В отговор генералният секретар на EPSU Ян Вилем Гудриан е изпратил на 8 октомври писма до министър-председателя Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева и председателите на работодателските организации с призив да се възстанови нормалният режим на договаряне в рамките на социалния диалог в името на защита правата и доходите на работещите в здравеопазването и развитието на здравната система в България като устойчива и ефективна, не само за работещите, но и за цялото общество.
EPSU изразява солидарност със своите синдикални братя и сестри в България и ги подкрепя безрезервно в усилията им за защита на социалните и граждански права, осигуряване на достойни доходи и изграждане на обществено приемлива и устойчива здравна система, предоставяща услуги с високо качество. „В случай че ситуацията в страната продължи в наблюдаваната към момента негативна посока, ние, съвместно с ФСЗ-КНСБ, ще уведомим Европейската комисия и Европейския съвет“, посочват в писмата до държавните институции и работодателските организации от европейската федерация.
КНСБ и ФСЗ-КНСБ благодарят на EPSU и лично на генералния секретар Ян Вилем Гудриан за оказаната подкрепа и помощ в този труден за синдикалното движение момент.
Публикуваме съдържанието на писмата:
Обръщаме се към вас от името на международната и европейската синдикална общност и от името на всички работещи в обществените услуги. С тревога и загриженост следим ситуацията в България, където работодателските организации не желаят да подпишат Колективен трудов договор в сектор „Здравеопазване”. Това е безпрецедентна ситуация за вашата страна, тъй като след подписването на първия КТД през 2000 г. до настоящия момент за първи път в историята на социалния диалог е налице отказ от страна на работодателите да участват в колективното договаряне след изтичане на предишното споразумение през април т.г. Европейската синдикална общност изразява сериозна загриженост от закъсалите преговори за колективен трудов договор в здравеопазването в Република България.
Липсата на валиден колективен договор доведе до замразяване на доходите и загуба на различни социални придобивки за здравните работници. По същество нежеланието за участие в социален диалог е антисоциално и противоречи на Директивата за адекватни минимални работни заплати и насърчаване на колективните трудови договори и на заключенията на Съвета относно социалния диалог. И двете насърчават колективното договаряне.
Припомняме, че Европейският комитет на регионите с Резолюция относно инициативата за укрепване на социалния диалог (2023/C 188/02) препоръчва на държавите-членки да полагат повече усилия за укрепване на социалния диалог, тъй като ЕК цели да го постави в центъра на процеса на вземане на решения на европейско и национално ниво. Резолюцията разглежда необходимостта от силен социален диалог на всички равнища и предоставя насоки за най-добрите начини за укрепване на социалния диалог и колективното договаряне.
Инициативата на Комисията е и мярка за прилагане на принцип 8 от Европейския стълб на социалните права (EPSR), според който трябва да се провеждат консултации със социалните партньори по отношение на разработването и прилагането на икономически, социални политики и такива по заетостта. Социалният диалог е основен елемент на европейския социален модел. Той дава правомощия на социалните партньори (представители на работодатели и служители) да допринасят активно, включително чрез споразумения, за развитието на европейската социална политика и политика по заетостта.
Съгласно член 151 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) насърчаването на диалога между работодатели и работници се счита за обща цел на ЕС и държавите-членки. Целта на социалния диалог е да подобри европейското управление чрез включване на социалните партньори в процеса на вземане на решения и изпълнение.
В случай че ситуацията в страната продължи в наблюдаваната към момента негативна посока, ние, съвместно с ФСЗ, ще уведомим Европейската комисия и Съвета.
Необходимо е държавните институции активно да подкрепят социалния диалог, както е посочено в чл.2а от Кодекса на труда, а именно „да насърчават социалния диалог и двустранното сътрудничество между синдикалните организации и организациите на работодателите“.
Обръщаме се към Вас, като Ви призоваваме да възстановите нормалния режим на договаряне в рамките на социалния диалог в името на защитата на правата и доходите на работещите в здравеопазването и развитието на здравната система в България като устойчива и ефективна, не само за работещите, но и за цялото общество.
Солидарни сме с нашите синдикални братя и сестри в България и ги подкрепяме безрезервно в усилията им да защитят социалните и граждански права на работещите, да осигурят достойни доходи и да изградят социално приемлива и устойчива здравна система, предоставяща услуги с високо качество.