Мащерката като лекарство
Мащерката (Thymus. от гръцки: смелост, сила, мисъл), наричана още бабина душица или овчарски болилек, е широко използвана за лечебни цели билка. Притежава антисептично, противовъзпалително, отхрачващо, спазмолитично, болкоуспокояващо действие.

Известни са около350 вида от това ароматно многогодишно растение от семейство Устноцветни. Мащерката обикновено е тревисто растение или на малки храсти, високи до 40 cm. Среща се в Европа, Северна Америка и Азия. Предпочита сухи, скалисти и припечни места, из храсталаци и пасища, с надморска височина докъм 2000 м.
Стъблата са тънки, листата са вечнозелени и в повечето видове, са подредени в срещуположни двойки, на форма са овални, ненарязани и малки, между 4 и 20 mm на дължина. Цветовете са в гъсти терминални съцветия с неравни чашки с триделна горна устна и цепната долна устна. Венчето е тубуларно, дълго 4 – 10 mm, бяло, розово или виолетово.
Съдържа от 0,2 до 1,5% етерично масло, мащерката съдържа и танини, смолисти вещества, флавоноиди и др.
Именно поради голямото съдържание на етерично масло, мащерката е добро газогонно средство и се използва при проблеми в храносмилането, газове в стомаха и ленив храносмилателен тракт.

Като билка се използват както цветеовете, така и надземната част на растението.
Може да бъде изполвана външно за лечение на рани, но също и вътрешно за дихателни и стомашни инфекции. Може да бъде използвана за гаргара при ларингити, успокоявайки болките в гълото или дразнещата кашлица. Мащерката е отлична лечебна билка при бронхити, тъй като имаща отхачващ ефект, като в същото време успокоява честите спазми.
Използва се при бронхити, спастична кашлица и астма. Като слабо стягащо средство мащерката се използва при детска диария и нощно напикаване.
Етеричното масло на мащерката притежава силно бактерицидно действие. Има и фунгицидно действие. Има висока активност и срещу патогенни гъбички, тении и трихоцефали .
Мащерката засилва секрецията на бронхиалните жлези и притежава отхрачващо и спазмолитично действие, във връзка с което е и добрият лечебен ефект при остри и хронични бронхити, при коклюш. Външно противомикробното и дезодориращото действие се използува при изплакване на устата, при гаргара. Мащерката се прилага като противоглистно средство главно срещу Necator americanus и по-рядко срещу Ankylostoma duodenale.
Освен при трахеити, бронхити, магарешка кашлица запарката от мащерка се използува и при простудни заболявания, при възпалителни заболявания на стомаха и червата, диарии, колики. Нашата народна медицина препоръчва запарка от мащерка (1 супена лъжица листа и цвят се запарва с 250 г вряща вода и захлупено се вари 5 мин; като изстине, прецежда се) срещу главоболие.
Пие се сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 винена чаша. При местно приложение на кожата и лигавиците етеричното масло на мащерката упражнява противовъзпалителен и болкоуспокояващ ефект.
Приложена външно под формата на бани, действува ревулзивно, подобрява тонуса на кръвоносните съдове в кожата. При гнойни рани стимулира оздравителния процес. Особено полезни в този случай са баните с мащерка и влажните превръзки с инфуз от мащерка.
Ето няколко практични рецепти с мащаерка:

Запарката от мащерка се приготвя, като 5 чаени лъжички ситно нарязана мащерка се заливат с 1 чаша вряща вода (доза за 1 ден); запарката се приема студена на глътки . Влиза в състава на много комбинирани препарати (пертусол, тусирол, тусифен, фитодонт, аромазол, калиптол, бронхолинд, ти- мипин, пулмонал и др.).
Настойки се използват при инфекции на гърдите, стомашна простуда или раздразнени черва.
Тинктурата от мащерка се използва при диария или като отхрачващо средство при гръдни инфекции.

„Свещеният босилек“ срещу килограмите, среса и белите коси
Гаргарата с настойка или разредена тинктура от мащерка се прилага при възпалено гърло.
Тоалетен душ с настойка от мащерка се използва за лечение на вагинални дрождени инфекции.
Сироп, направен от отвара от мащерка се използва за кашлица и белодробни инфекции.
Гърдите се разтриват с етерично масло от мащерка при гръдни инфекции.

Четири зимни зеленчука – „билка за всяка болка“
Етерично масло от мащерка се прилага при ухапвания от насекоми, а също и краста, инфектирани рани или се добавя към водата във ваната при слабост и артритни състояния.
Масажното масло от етерично масло на мащерка заедно с лавандулово масло, е едно много ефективно лечение при ревматични болки или разтегнати мускули.
