САЩ с най-лошо здравеопазване сред развитите страни
Здравеопазването в САЩ е най-зле, сравнено с това на десетте най-развити страни в света. Колапсът на американската здравна система беше признат в доклад на независимата изследователска група The Commonwealth Fund, съобщава NBC News.
Отбелязва се, че Съединените щати имат най-лошото представяне сред развитите страни в критични области на здравеопазването, включително превенция, достъп и качествени грижи за всички, независимо от пол, доход или географско местоположение.
Според доклада Вашингтон харчи почти два пъти повече за здравеопазване от всяка друга страна, включена в класацията – около 18 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Докладът показва, че САЩ харчат най-много, но получават най-малко от своите инвестиции, казаха изследователите.
„Не ни достигат твърде много от нещата, от които хората се нуждаят в най-голяма степен, в това число лекари и болнични легла“, каза д-р Дейвид Блументал, бивш президент на The Commonwealth Fund.
„Това е една от причините, поради които трябва да чакате толкова дълго в САЩ за специализирани грижи, и е една от причините, поради които никой не може да намери лекар за първична помощ“, допълни той.
Констатациите се основават на десетки хиляди отговори на анкети от лекари от първичната медицинска помощ и жители в страни с високи доходи, събрани през последните три години. Изследователите са направили преглед на ситуацията в САЩ в сравнение с девет други страни: Австралия, Канада, Франция, Германия, Нидерландия, Нова Зеландия, Швеция, Швейцария и Обединеното кралство.
По-рано бившият президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че кандидатът за президент на Демократическата партия Камала Харис е комунистка, поради което евентуалното й лидерство ще доведе до разпадането на САЩ. Той подчерта, че „няма да позволи това да се случи“ и няма да позволи на Харис да спечели изборите.