НЗОК ще плати на аптеките от резерва до седмица
31 млн. лв. е прогнозният разход при повишаването на нивото на реимбурсация на тези продукти за девет месеца и представлява допълнителен разход за НЗОК. Това каза служебният здравен министър д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на депутата от „Възраждане“ Рая Иванова относно реимбурсацията на лекарствените продукти за сърдечносъдови заболявания и допълнителните разходи на Здравната каса.
Министър Кондева бе един от седемте министри, към които имаше въпроси в деня на парламентарен контрол, а въпросите към нея конкретно са седем. Един от тпх бе на Рая Иванова от „Възраждане“.
В отговора си Министър Кондева припомни, че при 100% реимбурсираните лекарствени продукти аптеките не получават надценка.
„Към момента на приемането на решението на НС на НЗОК като компенсаторна мярка в законодателството беше предвидено за тази категория лекарствени продукти НЗОК да заплаща по 5 лв. за всяко отчетено електронно предписание. Бюджетните средства, необходими за това заплащане на електронните предписания, не биха могли да бъдат изчислени прецизно, тъй като при въвеждане на тази мярка на едно електронно предписание можеше да има предписани различен брой лекарствени продукти, като съществуваше ограничение те да са максимално три на една електронна рецепта. Като се вземе предвид, че около 650 хил. здравноосигурени лица средно месечно са получавали тези лекарствени продукти през 2023 г., както и правилото, че едно здравноосигурено лице може да получи до 3 лекарствени продукта на едно електронно предписание, са били изчислени броят на електронните предписания за тези лекарствени продукти, който възлиза на около 220 хил. електронни предписания месечно. На тази база финансовите средства за заплащане на дейност за отпускане на лекарствените продукти са били изчислени на над 1 млн. лв. месечно, съответно за 9-месечен период те представляват около 10 млн. лв.“, каза тя.
При повишаване нивото на заплащането е взета предвид възможността за увеличаване на броя пациенти, които ще получават терапия с разглежданата група лекарствени продукти, поясни здравният министър.
При допускане за 10% увеличаване на броя на пациентите и на броя на електронните предписания, необходимите допълнителни средства за 9-месечен период, считано от 1 април 2024 г. за лекарствени продукти за домашно лечение на територията на страната, назначени без протокол, за които не се извършва експертиза, са планирани 34 млн. лв.; за заплащане на дейностите по отпускане на лекарствени продукти за домашно лечение, заплащани 100 на сто от бюджета на НЗОК — 11 млн. лв. Общият размер на планираните допълнителни средства е 45 млн. лв.
„Въз основа на извършен анализ на разходите на НЗОК за дейностите, заплащани от Касата за отпускане на лекарствени продукти за домашно лечение, заплащани 100 на сто от бюджета на НЗОК след 1 април 2024 г., е установено драстично увеличаване. При установения темп и ръст на увеличаване на броя на електронните предписания са били необходими допълнителни 41 944 274 лв. В резултат от тези изчисления е направена среща с БФС и са приети общи указания за промяна на начина на заплащане на тази дейност. Решено е за отчетните периоди с изтекъл срок на плащане до 01.09.2024 г. (отчетни периоди 16-30.06.2024 г. и 01-15.07.2024 г.) да бъдат заплатени след конкретно решение на Надзорния съвет на НЗОК за разпределение на средствата от резерва на НЗОК и не по-късно от 16.09.2024 г. Прогнозата за необходимите средства за периода 1.08. – 31 декември 2024 г. (за отчетни периоди 16 юни — 30 ноември 2024 г.) е в размер на 24 171,1 хил. лв.“, каза министър Кондева.