Първи Национален конгрес на Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите
Днес, 19 септември в центъра по Хигиена в София, бе открит Първият национален конгрес на Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите, съобщиха организаторите.
Събитието бе открито от министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева, която подчерта важната роля на лекарските асистенти и фелдшерите за системата на здравеопазването у нас.
„Създаването на Ваша отделна съсловна организация е своеобразно признание за значението на отговорностите, с които сте натоварени. Често подценявани, дейностите, които всеки от Вас извършва в ежедневната си работа, изискват не само широк спектър от медицински познания, но и от личностни качества. От тези специфични умения в много от случаите зависи спасяването на човешки живот“. С тези думи министър Кондева откри Първия национален конгрес на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите (БСЛАФ).
В програмата на конгреса са залегнали приемането на Устав и Кодекс за професионална етика на БСЛАФ, както и избор на Управителен съвет, Контролна Комисия, Комисия по професионална етика, Национален съвет по качество на БСЛАФ и правила за продължаващо убучение и кредитна система на БСЛАФ.
Очаквайте подробности!
История на БСЛАФ „Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите” – БСЛАФ е единствената „Професионално-съсловна организация” на Лекарски асистенти и Фелдшери в Р.България, наследник на: „Сдружение на медицинските фелдшери /Бакалаври- Медици/в България” – 2007 г; „Съюза на Фелдшерите в България”- 1990 г. и „Фелдшерско дружество Благодеяние” – 1884 г..
БСЛАФ е регистриран в Пернишкия окръжен съд с решение номер – 89 на фирмено отделение, дело номер – 50, по описа за 2007 г., записано е в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, том – V-8 страница 530 партида 501. Сдружението е вписано в централният регистър на юредическите лица с нестопанска цел към „Министерство на Правосъдието” под № 20070220009 и притежава „Удостоверение” № 009/20.02.07г.
СМФБМБ е единствената професионално-съсловна организация, която защитава правата и интересите на медицинските професионалисти фелдшери в Р.България и ги представлява пред държавните институтции.
Целите на организацията са :
- Да съдейства за развитието на здравеопазната дейност в Р. България, като регламентира правния статут на лекарските асистенти и фелдшерите съобразно професионално- квалификационната характеристика, право на самостоятелна медицинска помощ и дейност: профилактика, консултативно-диагностична и лечебна дейност в рамките на определената им компетентност.
- Да защитава правата и итнтересите на лекарските асистенти и фелдшерите, както и да съдейства за професионалното развитие, дообучение и квалифициране им. Като внедрява и разпространява най-съвремените постижения в областта на медицината.
- Да осъществява международни връзки със сродни организации, като внедри опита им и провежда и отстоява принципите за добрата медицинска практика, съобразно европейските стандарти в дейността на лекарските асистенти и фелшерите.
- Да иницира и осъществи продължително обучение, саморегулиране, контрол и квалификации на лекарските асистенти и фелдшерите в България в интерес на обществото.
През 1989 г. в гр. Смолян е учреден първият фелдшерски съюз на общински принцип, от инициативен комитет от фелдшери практикуващи в Смолянски окръг. Целта е да се обединят фелдшерите от цялата страна в защита на общи цели и интереси.
През 1990 г. е регистриран „Съюз на Фелдшерите в България” (насленик на „Фелдшерско дружество Благодеяние” – 1884 г.) с председател г-н Димитър Ишкитиев. През лятото на същата година се провежда първата среща на ръководството на съюза с министър Черноземски за определяне статута и функциите на фелдшерите. Проведени са стотици среши с министри, народни представители и представители на властта имащи отношение към професията на Фелдшерите.
Г-н Димитър Ишкитиев е един от основателите и постоянен член на „Висшият медицински съвет” към МЗ. Съюзът поддържа тесни контакти и успешно си взаимодейства с трите по това време синдикални организации.
През 2000г. в гр. Хасково на общо събрание бе взето решение за временно прекратяване на дейността на организацията. От 2000 г. до 2007 г. съюза на фелдшерите не отчита никакъва дейност което се отразява изключително негативно на статута и имиджа на професията.
През 2007 г. по инициатива на г-н Александър Александров е сформиран инициативен комитет състоящ се от 7 члена, с цел възраждане на професионално-съсловната организация на фелдшерите. Така на 23.01.2007г. с решение № 89 в Пернишкия окръжен съд е регистрирано „Сдружение на медицинските фелдшери бакалаври по медицина в България” като наследник на „Съюза на Фелдшерите в България”- 1990г. и „Фелдшерско дружество Благодеяние” – 1884г..
Пролетта на 2007 г. е проведено учредително събрание с представители на съсловието от цялата страна. Тогава е приет устава на сдружението на демократичен принцип, който в последствие е регистриран в Министерство на правосъдието. Избрани са: председател на сдружението – г-н Александър Александров и още четири члена на УС: Камелия Васева, Димитър Ишкитиев, Галина Бочева и Марин Вълков. Работата на УС на СМФБМБ започва с търсене на широко лоби в НС, в медицинската общност и в правителството. Въвеждане на понятието : „Лекарски асистент” като наследник на професията Фелдшер, както и независима и самостоятелна професионално-съсловна организация на Фелдщери –Лекарски асистенти обусловена от закон са сред основнете цели и задачи на организацията.
Проведени са стотици срещи с министрите: проф. Гайдарски, д-р Желев, д-р Нанев, проф.Ана-Мария Борисова, д-р Ст. Константинов, г-жа Д.Атанасова, Проф.Петров, Д-р Ненков, Д-р Т.Андреева, Д-р П.Москов, г-н Ананиев и д-р Кацаров, както и с различни народни представители и институции имащи касателство по проблемите на фелдшерите и здравеопазването в България. Всички народни представители в здравните комисии към НС от 2007г. до сега са запознати с проблемите и исканията на фелдшерите за адекватен законов статут и самостоятелна, законова професионално-съсловна организация.
По време на 40-то НС бе внесен проектозакон за съсловна организация на фелдшери уреждащ и статута на фелдшерската професия, който бе на крачка от приемането . В началото на 41–то НС бе приет „Закон за изменение на ЗЗ” иницииран от СМФБМБ и даващ правото на Фелдшерите да работят като: „Лекарски Асистенти” – със статут на „Академични бакалаври”. Па инициатива но СМФБМ в Закона за висшето образование, бе въведено понятието и професията:„Лекарски асистент”.
Сдружението на медицинските фелдшери-СМФБМБ, е инициатор и автор на 5 Законопроекта:
един за промяна на Закона за здравето- 2011г.; един да промяна на Закона за висшето образование-2011г.; три за Промяна на закона за съсловнита организация на мед.сестри(неуспешни) и съавтор на един Законопроект за промяна на Закона за алтернативната медицина.
БСЛАФ е инициатор и автор на две промени в Наредби:
- Наредба №1 на МЗ за дейностите и функциите на фелдшерите в България: от 01.08.2011г./ ДВ бр.50 от 2011г.
- Наредба на МЗ по отношение получаването и съхраняването на лекарствени продукти от Фелдшери, която за съжаление не се реализираха практически поради неразбиране от страна на МЗ.
Сдружението на фелдшерите през 2014-та година след участие в три работни групи, по времето на три различни правителства реализира и фундаменталният си проект, за признаване от страна на държавата на професията „Лекарски Асистент”. Като от 2014г. се стартира обучение на такива специалисти в Медицинските Университети, като алтернатива и продължение на професията Фелдшер в България. През Март и Април 2016-та година след натиск от страна на СМФБМБ, „Лекарски асистент” става регулирана професия в здравеопазването ни. От МС се приемат и „Единни Държавни Изисквания” за обучението на тези медицински специалисти.
БСЛАФ е инициатор и организатор на три национални протеста на фелдшерите и винаги е имало добра работа и взаимодействие със синдикалните организации. От 2007г. до сега са проведени многократно срещи с КНСБ : г-н Пламен Димитров и д-р Кокалов и с КТ Подкрепа и в частност с д-р Константин Тренчев и г-н Димитйр Манолов.
През 2019г. след едногодишни протести СМФБМБ става съосновател на новият синдикат : „Синдикат на Българските медицински специалисти”.
Сдружението подава жалби в Страсбург в Съда за правата на човека, СМФБМБ 5 пъти сезира омбудсмана на България, води усилена кореспонденция с МЗ, многократно сезара председателя на НС, както и Комисията по правата на човека към НС и Комисия по Здравеопазване към НС.
На 11.07.2020г. на Общо събрание в гр.Перник наименованието на организацията се променя на: „Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите”- БСЛАФ.
Дйността на БСЛАФ включва както защита на правата и интересите на медицинските фелдшери и лекарските асистенти в България, така и популяризиране на професията „Лекарски асистент” в обществото и сред медицинската общност.