Нови жертви на запанднилската треска в Гърция
Националната организация за обществено здраве на Гърция (EODY) съобщи, че в страната са регистрирани още осем смъртни случая в резултат на западнонилския вирус в седмицата от 4 до 11 септември, с което общият брой на смъртните случаи достигна 25, съобщава електронното издание на в. „Катимерини“, цитирано от БТА.
Всички пациенти, които са починали, са над 60 годишни, а средната възраст на жертвите е 80 години.
EODY съобщава, че в същия период са регистрирани 22 нови случая на инфекция със западнонилския вирус, с което общият брой на случаите достигна 162.
В 121 от тях вирусът е засегнал централната нервна система, а при 41 случая е имало леки симптоми или са липсвали прояви, засягащи централната нервна система.
Случаи на инфекция с вируса на Западен Нил са регистрирани във всички съседни на България страни – освен в Гърция и Румъния, за такива съобщават още Република Северна Македония, Сърбия и Турция, по последни данни на Европейския център за контрол на заболяванията (ECDC).
Към момента 16 страни в ЕС и Европейското икономическо пространство са докладвали за инфектирани пациенти, сред тях е и България. Освен на Балканите, заболели има още в Албания, Австрия, Хърватска, Франция, Германия, Унгария, Косово, Италия, Испания, Словения.
Западнонилската треска е вирусно заболяване, предавано чрез ухапване от комари. Вирусът, причиняващ болестта, принадлежи към рода Flavivirus от семейство Flaviviridae. Болестта се предава на хората чрез ухапване от комари Culex, заразени с вируса. Известно е обаче, че се предава и от комари Aedes и Anopheles. Много рядко предаването от майка на бебе става чрез експозиция в лабораторни условия, кръвопреливане или трансплантация на органи, както и по време на бременност, раждане или кърмене. Заболяването не се предава директно от човек на човек. Основен гостоприемник са дивите птици. Вирусът се предава на хора и коне чрез ухапвания от комари и са крайният гостоприемник. Неврологичните симптоми при коне и масовата смърт на птици може да са показателни за локалното присъствие на вируса. Болестта е разпространена в Африка, Европа, Близкия изток, Северна Америка и Западна Азия. У нас рядко има съобщения за домашни случаи. Хората, които живеят или пътуват до райони, където се наблюдава болестта, са изложени на риск от заразяване с болестта. Съществува риск от предаване в райони, където съществува векторът на болестта. Инкубационният период на заболяването е 3-14 дни. Приблизително 80% от хората, заразени с вируса, нямат никакви симптоми. Симптомите са треска, главоболие, мускулни болки, слабост, загуба на апетит, подути лимфни възли, гадене-повръщане и кожен обрив. Очаква се възстановяване след около седмица. Вероятността за развитие на невроинвазивната форма, която е по-сериозната клинична форма на заболяването, е под 1%. При невроинвазивната форма се наблюдават енцефалит, менингит, менингоенцефалит, остра вяла парализа, миелит и други остри находки на централна или периферна неврологична дисфункция.