Предложения за промени в Закона за здраветето, за по-добра организация на работата на лекарите
Според предложените промени в Закона за здравето, няма да е задължително лекарите да въвеждат незабавно електронните здравни записи в НЗИС. Това става ясно след първо и второ четене на проектопредложенията в парламента.
В мотивите си към сегашното предложение се уточнява, че с отпадането на изискването за незабавно въвеждане ще се остави на медицинските специалисти възможност да организират работата си по начин, който е в интерес на пациента.
Предлаганите промени предвиждат удължаване на сроковете за привеждане на системи в съответствие със закона и за прехвърляне на данни към НЗИС, както и прецизиране на разпоредбата за предоставяне на служебен автоматизиран достъп до данни в регистри на други администрации
Ако предлаганите промени бъдат приети, в закона ще бъде записано, че „електронният здравен запис представлява електронен документ или съвкупност от електронни документи за всяка една от извършените от медицинските и немедицинските специалисти в лечебните и здравните заведения дейности, в т.ч. дейностите, извършени от разстояние, както и дейности за изработване на медицински изделия, с които се създава или използва здравна информация за гражданина или които са относими към неговото здравно състояние, независимо от неговия здравен статус и източника на финансиране на съответната дейност.“
Гратисният период за привеждане на системите на лечебните заведения в съвместимост няма да е 12, а ще е 18 месеца. НЗОК ще има отделно също година и половина на разположение, за да въведе електронен здравен запис за всички видове дейност.
Касата също така ще трябва да изпрати всички здравни данни от информационната система на министъра на здравеопазването с цел попълване на електронните здравни записи на пациентите в срок до 1 година, а не за 6 месеца, както беше първоначалното предложение.
Всички предложения по законопроекта може да намерите тук.