Приложението еЗдраве с неясноти за обществото и пациентите
В здравното досие може да се влезе през мобилния си телефон, без електронен подпис, ако има инсталирано приложението еЗдраве, което вече функционира във всички 28 области на страната, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Приложението може да бъде свалено безплатно от Google Play или App Store. От днес вече може да бъде сдвоена информацията от здравното досие и мобилното ни устройство. Мобилни екипи на здравното ведомство с ясно обозначение и документи могат да помогнат на хората за подобно сдвояване в паркове и в търговски обекти. Пациентите трябва само да носят със себе си лична карта. Няма нужда от електронен подпис.
Според министър Галя Кондева до края на месеца се очакват и допълнителни услуги, като информация за това кога гражданите трябва да отидат на профилактични прегледи, имат ли издадено направление. Кога трябва да се направят имунизации. Родителите, които са сдвоили приложението и имат достъп до досието си, ще получават информация за своите деца до 18-годишна възраст.
Ако хора, които не могат да стигнат до Районните центрове по здравеопазване, или до Районните здравеосигурителни каси, или до звената на „Информационно обслужване“ на територията на страната, могат, да си закупат квалифициран електронен подпис или да си регистрират облачен електронен подпис, с който да си сдвоят приложението към досието. А досието много лесно се достъпва през уебсайта на Националната здравноинформационна система https://my.his.bg/login“.
Според председателят на Националната пациентска организация Станимир Хасърджиев обаче приложението в тази форма, в която се намира в момента, не решава безкрайно много проблеми.
„Факт е, че човек може да види новите си изследвания – от датата на инсталиране. Факт е, че може да види някаква история от последните месеци, откакто се въведе тази система. Но липсва цялата информация отпреди това”, заяви той в „Интервюто в Новините на NOVA”. „Няма никаква информация, дори кръвната група не фигурира там”, допълни Хасърджиев.
Д-р Хасарджиев е на мнение, че нещата около приложението се случват неясно за обществото и пациентските организации. „Доколкото разбирам има планове да се интегрира системата на Здравната каса, където са събрани някакви данни. Те тепърва да трябва да се вкарат в досието на пациента, но какво се случва с всички други данни и тези на хартия?”, запита той.
„Нямаш възможност да прикачиш свои стари епикризи. Сигурен съм, че всеки български гражданин има такива и те са издадени от легитимни български заведение и лекари. А и защо само български? В ерата на изкуствения интелект ние се радваме, че ще имаме мобилни екипи по улиците, които да ни учат аналогово”, посочи Хасърджиев.