Стачката в Южна Корея: Повече лекари – по-малки заплати
Стачката на млади лекари в Южна Корея увеличи напрежението върху медицинската система, a някои болници съкратиха часовете за операции в спешните отделения и работят с по-малко лекари. На помощ идват военните лекари. Според заместник-министърът на здравеопазването Парк Мин Су обаче, нова е фалшива новина и не отговаря на истината.
В стачката се включват 8800 стажант лекари, които съставляват 71 процента от работната сила на общопрактикуващите лекари в страната.
Причината за стачните действия е новообявеният план на правителството за увеличаване на броя на лекарите и откриване на нови медицински училища.
Решението срещна съпротивата на младите лекари, според които увеличаването на броя на лекарите ще обрече на бедност съсловието през 2035 г.
В Южна Корея здравната система се управлява предимно от частния сектор и само 10 процента от болниците са държавни.
Според данни на ОИСР южнокорейските лекари, които са сред най-добре печелещите лекари в света, печелят средно по 200 хиляди долара годишно.
На хиляда души в страната обаче се падат по 2,5 лекари. Тази цифра прави Южна Корея страната с най-нисък процент след Мексико сред страните от ОИСР.
Kwon Soon-man, експерт по обществено здраве от университета в Сеул, каза за стачката: „Повече лекари означава повече конкуренция и по-малко заплати. Ето защо те се противопоставят на увеличаването на броя на лекарите.“
Министерството на здравеопазването на Южна Корея обяви, че разполага с достатъчно военни лекари, които ще бъдат мобилизирани, за да помагат в някои болнични отделения за спешна помощ поради недостиг на медицински персонал, предаде Ройтерс. В същото време от ведомството бяха категорични, че системата не е на ръба на колапс, както твърдят протестиращите лекари.
„Общият капацитет за спешна медицинска помощ е такъв, че има известни трудности, но това не е ситуация, в която трябва да се опасяваме от колапс, както предупреждават някои хора“, каза Парк на брифинг.
Правителството планира първоначално да изпрати 15 военни лекари в спешните отделения, които са били особено силно засегнати, и да назначи 235 военни лекари и лекари от общността, които ще бъдат ротирани в болници в затруднено положение от 9 септември, каза той.
По-рано в понеделник обаче Националната асоциация на преподавателите по медицина заяви в позиция, че много отделения за спешна помощ не предоставят нормални услуги и колапсът на здравната система вече е започнал.
Припомняме, че още през август Корейската медицинска асоциация (KMA) предупреди, че продължаващата стачка на стажант-лекарите може да парализира болничните спешни отделения през следващия месец във време, когато много лекари ще отсъстват поради официален празник, предаде Ройтерс.
Хиляди стажант-лекари, включително стажанти и резидентни лекари, напуснаха работа през февруари, за да протестират срещу плана за увеличаване на броя на студентите по медицина с 2000 годишно, за да се посрещне очакваният от властите сериозен недостиг на лекари.
Болниците, които разчитаха на стажант-лекари в редица медицински специалности, бяха принудени да връщат пациенти от спешните отделения, като се мотивираха с недостиг на персонал, но според правителството в този момент останалите на работа лекари са поемали повече случаи и са имали по-голямо натоварване.
В момента хората в страната изразяват силни притеснения за опасността да останат без медицинско обслужване по време предстоящата 3-дневна есенна ваканция, която започва на 16 септември заради голям национален празник. Те се опасяват, че в тези дни натискът върху спешните отделения ще бъде особено голям и ще засегне най-вече възможността на лекарите да поемат спешните операции.
Правителството обаче увери, че подготвя 4000 местни клиники и по-малки болници, които ще отворят по време на празниците.